Islamisti vydali ultimátum pre kresťanov - islam alebo smrť

Islamisti vydali ultimátum pre kresťanov - islam alebo smrť
Zdroj foto: SITA
Islamistickí povstalci v Iraku vydali ultimátum pre miznúcu kresťanskú populáciu na severe krajiny, aby buď konvertovala na islam, alebo platila špeciálnu daň za praktikovanie svojho náboženstva, alebo čelila popravám. Nariadenie vstupuje do platnosti dnes, informovala agentúra Reuters.

Kresťania, ktorí chcú ostať žiť v kalifáte vyhlásenom islamistami v niektorých častiach Iraku, musia pristúpiť na podmienky zmluvy zvanej dhimma. Ide o historický islamský koncept založený na práve šaría pre obyvateľov moslimami obsadených území, ktorí praktikujú niektoré z takzvaných náboženstiev Knihy - teda kresťanov alebo židov.

"Ponúkame tri možnosti výberu: islam; zmluvu dhimma, ktorá spočíva v platení džizje (náboženskej dane); a ak odmietnu, nečaká ich nič iné ako meč," píše sa vo vyhlásení. To v piatok distribuovali po provincii Ninive na severe krajiny a čítali v mešitách.

"Po tomto dátume (sobote) medzi nami a nimi (kresťanmi) nebude nič iné ako meč," vyhlásil vodca samozvaného Islamského štátu Abú Bakr al-Baghdádí.

V meste Mosul na severe Iraku ešte pred desiatimi rokmi žilo približne 100.000 kresťanov. Minulý mesiac, keď sa mesta zmocnili islamisti, ich tam bolo asi 5000. Dnes ich nezostalo viac než 200. Podobné nariadenie ako na severe Iraku vydali islamisti vo februári v sýrskom meste Rakka. Tamojších kresťanov prinútili platiť džizju v zlate a zdržať sa náboženských prejavov na verejnosti výmenou za "ochranu".

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá