Kiska: Sankcie voči Rusku sú nutné, ďalšie však netreba

Aktualizované:
Ak Rusko porušuje dohody, sankcie Európskej únie (EÚ) voči nemu sú nutné, v súčasnosti však netreba robiť žiadne ďalšie rázne kroky, vyhlásil slovenský prezident Andrej Kiska počas dnešnej oficiálnej návštevy Rakúska.

"Netreba robiť žiadne rázne kroky. Postup sankcií, ktorý sa postupne zvyšuje na základe toho, ako sa vyvíja situácia, osobne pokladám za dostatočný. Som presvedčený o tom, že ak dochádza k porušeniu dohôd, sankcie sú potrebné a nutné," povedal Kiska na spoločnej tlačovej besede s rakúskym prezidentom Heinzom Fischerom.

Kiska zdôraznil, že pri riešení konfliktov je vždy potrebná komunikácia a dialóg. Komunikácia s partnerom sa však podľa neho vždy opiera o slovo dôvera. "Ak diskutujeme s partnerom, musíme mať dôveru, aby sme vedeli, že slová, ktoré za stolom padnú, budú skutočne platiť. A v prípade, že tie slová neplatia, treba uvažovať o tom, ako tie slová posilniť reálnym činom," dodal.

Podľa rakúskej hlavy štátu je dôležité stanoviť si jasné hranice v prípadoch porušenia medzinárodného práva, k čomu po anexii Krymu Ruskom došlo. "Súčasne však treba v prvom rade hľadať riešenia pri rokovacom stole a hľadať rozumné úpravy vo vzťahu EÚ a Ruska," myslí si Fischer. Sankcie by podľa neho mali byť vždy až posledným riešením. Aj napriek tomu, že Fischer je predovšetkým zástanca rozhovorov a rokovaní, uznáva, že sankcie sú aj momentálne nevyhnutné.

Spojené štáty zaviedli v stredu zatiaľ najprísnejšie hospodárske sankcie voči Rusku a lídri EÚ zasa rozhodli, že blok sankcie taktiež sprísni a rozšíri. Dôvodom je nedostatočná snaha Moskvy o zastavenie konfliktu na Ukrajine, v ktorom Moskva podporuje proruských separatistov bojujúcich proti vláde v Kyjeve. Rusko dnes nové sankcie ostro odsúdilo. Ministerstvo zahraničia vo vyhlásení konštatuje, že rozšírenie sankcií je "primitívnym pokusom o pomstu za vývoj na Ukrajine, ktorý nezodpovedá predstavám Washingtonu". Ministerstvo zároveň obvinilo USA, že vydieraním primäli k prijatiu sankcií aj Európsku úniu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá