Fedor: Letky obrany a vnútra by sa mali spojiť

Aktualizované:
Fedor: Letky obrany a vnútra by sa mali spojiť
Zdroj foto: TASR
Slovensko by malo zefektívniť prepravu ústavných činiteľov a spojiť letky rezortu obrany a ministerstva vnútra, navrhuje to poslanec Národnej rady SR Martin Fedor (SDKÚ-DS).

„Na stole je otázka, či bude malé Slovensko naďalej prevádzkovať dve rozličné letky, alebo ich dokážeme spojiť a získať zdroje z efektivity,“ povedal na tlačovej besede. „Pri zjednotení môže dôjsť k veľkým úsporám nielen pri obstarávaní, ale aj pri servise, výcviku a logistike,“ tvrdí poslanec a bývalý minister obrany.

Podľa Fedora by mala letka ministerstva vnútra, ktoré prepravuje štátnych predstaviteľov, prejsť pod vzdušné sily. Ďalšou možnosťou je využívanie komerčných liniek. „Buď sa ministerstvo obrany a vnútra skoordinujú a vyriešime prepravné problémy tohto štátu, alebo sa preprava ústavných činiteľov bude robiť charterovými letmi,“ uviedol Fedor. Podľa neho sme jedinou krajinou v EÚ, ktorá takto využíva dve letky. Ostatní využívajú na prepravu politikov vzdušné sily, alebo sa spoliehajú na vlastné aerolínie alebo charter.

Rezorty obrany a vnútra by sa mali podľa Fedora tiež koordinovať pri spoločnom obstarávaní novej techniky. Vrtuľníky Mi-17 môžu podľa Fedora meniť za nové stroje spoločne. Fedor dnes podáva interpeláciu na premiéra Roberta Fica, kde sa ho pýta, ako a či vôbec plánuje vláda koordinovať činnosť silových rezortov pri obstarávaní techniky. „A tiež sa ho pýtam, ako vláda zabezpečí, že avizovaná masívna modernizácia bude prehľadný a kontrolovateľný proces,“ dodal.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá