Scolari žiada o odpustenie, vinu za debakel zobral na seba

Scolari žiada o odpustenie, vinu za debakel zobral na seba
Zdroj foto: SITA/AP
Sen o zisku šiesteho titulu majstra sveta sa Brazílčanom zrútil ako domček z karát. V semifinálovom súboji MS stačila Nemcom necelá polhodina, aby dokonale rozobrali domáci tím a vystavili mu stopku. Tréner domácich "kanárikov" Luiz Felipe Scolari sa po stretnutí ospravedlnil brazílskym fanúšikom za potupný debakel 1:7, pričom utorok označil za najhorší deň svojho života.

"Žiadam všetkých Brazílčanov o odpustenie," začal Scolari svoju reč na pozápasovej tlačovej konferencii. "Musím sa ospravedlniť za negatívny výsledok, za to, že sme neboli schopní dosiahnuť finále, po ktorom sme tak túžili."

Brazília si tak na majstrovstvách sveta zahrá iba o 3. miesto. V krajine zaľúbenej do futbalu, ktorá sa chystala v domácom prostredí osláviť zisk šiesteho titulu svetového šampióna, sa to dá považovať za národnú katastrofu. Tú ešte zvýraznil neskutočný výprask. "Kto je za ten výsledok zodpovedný? Ja. Iba ja," zobral Scolari na seba vinu za hanebnú prehru.

Po zápase, ktorý priniesol Brazílii najťažšiu prehru v histórii, si tréner zavolal svojich zverencov i kolegov z realizačného tímu do stredu ihriska a všetkých utešoval. Pritom ukazoval prstom na seba. "Vinu za katastrofálnu prehru si môžeme rozdeliť všetci, ale bol som to ja, kto určil zostavu a taktiku. Bola to moja voľba," vyhlásil Scolari. "Pokiaľ by som mal premýšľať o svojom živote ako futbalista, ako tréner či učiteľ telesnej výchovy, myslím si, že to bol najhorší deň môjho života," priznal.

Prvý gól dostala Brazília už v 11. minúte. Potom prišiel nevysvetliteľný kolaps, druhý a štvrtý zásah Nemcov delilo iba 179 sekúnd. Rozglejená obrana nedokázala zastavovať nemecké útoky a v 29. minúte inkasovala piatykrát. Dielo skazy dokonal v druhom polčase striedajúci Andre Schürrle, v 90. minúte Oscar už iba skorigoval na konečných 1:7.

"Snažili sme sa robiť, čo bolo v našich silách, ale narazili sme na mimoriadne kvalitného súpera. Neboli sme schopní mu čeliť. Myslím si, že ani Nemci nebudú schopní vysvetliť, ako to bolo možné. Oni odohrali svoj najlepší zápas, my najhorší. Preto taký rozdiel v skóre. Život ide ďalej, stalo sa," povzdychol si tréner.

Podľa neho by Brazíliu nespasil ani ofenzívny líder Neymar, keby mohol hrať: "Nesnažme sa hľadať ospravedlnenia v tom, že nám chýbal. Keď dostanete toľko gólov počas chvíle, tak to nemá s Neymarom nič spoločné."

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá