ÚVO vyčiarkol zo zoznamu Doprastav a Strabag

Aktualizované:
Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) rozhodol o vyčiarknutí stavebných spoločností Doprastav, a.s. a Strabag, a.s. Praha zo zoznamu podnikateľov.

Dôvodom je ich účasť na kartelovej dohode v diaľničnom tendri na stavbu časti diaľnice D1 Mengusovce - Jánovce pred deviatimi rokmi. Uvedené spoločnosti sa nebudú môcť zúčastňovať vo verejnom obstarávaní. "Dopustili sa účasti na karteli, čím prestali spĺňať podmienky osobného postavenia, preto musia byť vyčiarknutí zo zoznamu podnikateľov," potvrdil v stredu pre agentúru SITA hovorca ÚVO Ján Mažgút.

Stavbárom hrozí zákaz účasti vo verejných súťažiach na niekoľko rokov. Úrad nespresnil, ako dlho sa firmy nebudú môcť uchádzať o verejné zákazky, ale podľa predpokladov by to mohli byť tri alebo päť rokov. Rozhodnutie úradu zatiaľ nie je právoplatné, pretože obe spoločnosti môžu proti nemu podať rozklad do pätnásť dní. "Opätovné zapísanie firiem do zoznamu bude možné, keď uplynú okolnosti pre vyčiarknutie," uviedol Mažgút.

ÚVO má v najbližších dňoch rozhodnúť o vyčiarknutí zo zoznamu podnikateľov a zákaze účasti vo verejnom obstarávaní aj v prípade ďalších štyroch stavebných spoločností, ktoré sa podieľali na uzavretí cenovej dohody. Ide o firmy Mota Engil, Skanska, a. s. Praha (nástupca Skanska DS, a. s.), Inžinierske stavby, a. s. Košice a Betamont, s. r. o. Zvolen.

"Spoločnosť Doprastav nedostala rozhodnutie ÚVO. Hneď ako ho dostaneme, budeme sa mu venovať," povedal pre RTVS hovorca spoločnosti Michal Krajčír. Národná diaľničná spoločnosť pre kartel už skôr vylúčila stavebné firmy z bežiacich súťaží. Najnovšie rozhodnutie úradu by mohlo situáciu na stavebnom trhu vyjasniť. Ministerstvo dopravy sa neobáva problémov v diaľničnej výstavbe, keď sa stavebné firmy pre kartel nebudú môcť zúčastňovať v súťažiach. "Ide o viacerých významných hráčov na našom trhu, takže k určitým zmenám bude musieť dôjsť. Nemyslíme si však, že by bola nejaká kríza ponuky, pretože na slovenskom, ale aj na celoeurópskom trhu je dosť významných hráčov s relevantnými skúsenosťami," uviedol pre RTVS rezortný hovorca Martin Kóňa.

Šesť stavebných spoločností má Protimonopolnému úradu SR (PMÚ) zaplatiť pokutu spolu za takmer 45 mil. eur. V lehote splatnosti do 19., resp. 22. apríla uhradila pokutu Skanska (8,98 mil. eur) a vyše dva týždne po lehote Inžinierske stavby (3,02 mil. eur). Mota - Engil má uhradiť pokutu 13,88 mil. eur, Strabag 12,21 mil. eur, Doprastav 6,57 mil. eur a Betamont 131,15 tis. eur. Rozhodnutie PMÚ o pokute z októbra 2006 potvrdil Najvyšší súd SR 30. decembra 2013, pričom jeho rozsudok nadobudol účinnosť 20. marca tohto roka. Firmy podali na Ústavnom súde SR sťažnosť proti rozsudku najvyššieho súdu so žiadosťou o odklad vykonateľnosti rozhodnutia PMÚ, a tým aj úhrady pokuty.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá