Pápež František sa stretol s obeťami pedofilných kňazov

Pápež František sa stretol s obeťami pedofilných kňazov
Zdroj foto: SITA/AP
Pápež František požiadal obete sexuálneho zneužívania duchovnými o odpustenie za to, že cirkevní predstavitelia prípady nezvládli.

Hlava rímskokatolíckej cirkvi obetiam povedala, že ich zneužívanie bolo "maskované spoluvinou," doplnila agentúra Reuters.

Počas kázne na omši, na ktorej sa šesť obetí takéhoto zneužívania zúčastnilo, pápež povedal, že katolícka cirkev "musí plakať a vykonať nápravu" za to, čo urobila obetiam. Obete - po dvoch z Írska, Británie a Nemecka - požiadal o odpustenie za to, čo sa podľa jeho slov stalo "svätokrádežným kultom" ktorý znesvätil Boha.

Rímskokatolícka cirkev čelí silnej kritike kvôli neschopnosti zastaviť zneužívanie. Pápež v minulosti označil skutky duchovných, ktorí zneužívali deti, za "satanské". Sľúbil tiež ich potrestanie. Minulý rok posilnil vatikánsky zákon proti zneužívaniu detí.

Niektoré obete ho však kritizovali za to, že sa s ich zástupcami nestretol už skôr. Jeho predchodca to urobil niekoľkokrát počas ciest po Taliansku.

František vytvoril komisiu, ktorej úlohou je vypracovať plány na zastavenie zneužívania duchovnými. Medzi jej členmi je aj obeť zneužívania a kardinál.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá