Fico: Čaploviča nahradí Pellegrini, Malatinského Pavlis

Aktualizované:
Premiér Robert Fico dnes poslal prezidentovi Andrejovi Kiskovi návrhy na vymenovanie dvoch nových ministrov. Šéfom rezortu školstva sa má po končiacom Dušanovi Čaplovičovi stať štátny tajomník ministerstva financií Peter Pellegrini a ministrom hospodárstva po Tomášovi Malatinskom jeho štátny tajomník Pavol Pavlis.

Fico očakáva od príslušných ministrov aj návrhy na nových štátnych tajomníkov. K ich vymenovaniu by malo dôjsť na budúci týždeň. Fico to uviedol na mimoriadnom brífingu na úrade vlády.

Vymenovanie nových ministrov by sa malo udiať vo štvrtok popoludní. „Očakávam od nového ministra školstva, že bude pokračovať v snahách ministra Čaploviča predovšetkým rozvinúť myšlienku tzv. duálneho vzdelávania. Ide nám predovšetkým o prepojenie praxe a teórie, aby nám školy naďalej nevypúšťali stovky a tisícky absolventov, ktorí sa nevedia uplatniť v praxi,“ povedal Fico. Na ministerstve hospodárstva očakáva aktívnu úlohu v oblasti zahraničných investícií. „Toto je predovšetkým úloha ministerstva hospodárstva. Niekedy si mylne myslíme, že vytváranie pracovných miest patrí do kompetencie ministra práce,“ dodal Fico. Ani premiér veľmi nezdôvodňoval, prečo sa ministri menia práve v rezortoch školstva a hospodárstva. „Je plnou právomocou premiéra sa rozhodnúť v ktoromkoľvek okamihu, že urobí individuálne zmeny,“ povedal.

Fico očakáva s Čaplovičom a Malatinským pomerne blízku spoluprácu aj po ich odchode z ministerstiev. „Chcel by som využiť predovšetkým skúsenosti pána Malatinského v oblasti energetiky. Preto by som privítal, keby prijal moju ponuku a bol mojím poradcom,“ povedal Fico. Čaplovičovi ponúkne, aby prijal kompletnú agendu ľudských práv, lebo sa jej venoval už v minulosti. Podľa Fica je veľmi náročná a citlivá. „Dnes je v rukách ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí – takto to bolo nastavené v zákone – ale určite ho to odbremení,“ vysvetľoval premiér. Podľa jeho slov existuje aj alternatíva, že by sa Čaplovič stal splnomocnencom vlády.

Fico dnes potvrdil, že výmeny na postoch štátnych tajomníkov sa dotknú aj rezortov, z ktorých sa štátni tajomníci nepresúvajú do ministerských kresiel. „Áno, potvrdzujem, že dôjde k zmenám aj na iných ministerstvách, nielen na tých, kde dôjde k výmene ministrov,“ povedal. Malo by ísť o päť až šesť štátnych tajomníkov.

Odchod z postu dnes po viac ako dvoch rokoch funkčného obdobia ohlásil Dušan Čaplovič cez svoj tlačový odbor, demisiu sa rozhodol podať po vzájomnej dohode s premiérom Robertom Ficom. Demisiu už podľa hovorcu rezortu školstva Michala Kaliňáka v písomnej podobe podali v Prezidentskom paláci. Okrem šéfa rezortu školstva končí aj minister hospodárstva Tomáš Malatinský, ktorý pôsobil vo vláde ako nestraník. Ten ohlásil odchod z funkcie po skončení dnešného rokovania vlády. Aj jeho abdikačný list už odovzdali v Prezidentskom paláci. Končiaci šéf rezortu hospodárstva bude pôsobiť ako poradca premiéra Roberta Fica. Prezident Andrej Kiska na dnešnej tlačovej konferencii vyhlásil, že ministrov Čaploviča a Malatinského odvolá rýchlo a bez prieťahov.

Pozrite si aj tlačovú besedu

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá