Peter Sagan sa stal štvrtýkrát po sebe majstrom Slovenska

Aktualizované:
V nedeľňajších pretekoch na 192 km na okruhoch v Slavkove pri Brne obsadil P. Sagan druhú priečku za Čechom Zdeňkom Štybarom, ktorý bol v cieli o sekundu rýchlejší. Práve títo dvaja jazdci sa odpútali od ostatných v záverečnom 12. kole pretekov a rozdali si to o prvenstvo.

Striebro v slovenskom šampionáte si vybojoval Peter Velits, ktorý obsadil s odstupom 51 sekúnd tretiu pozíciu. Obaja elitní Slováci si od úvodu kontrolovali čelo pelotónu a pred Tour de France ukázali dobrú pripravenosť. V rámci majstrovstiev Slovenska obsadil tretie miesto Martin Mahďar (Dukla Trenčín TREK), ktorý skončil deviaty s odstupom 2:46 min za Štybarom.

O výsledkoch pretekov sa rozhodovalo v posledných troch z dvanástich okruhov, v každom z nich absolvovali jazdci dve krátke, ale ostré stúpania. Prvých päť 16 km dlhých kôl bolo pokojných, na začiatku šiesteho nastúpila trojica Adam Sekanina (Favorit Brno), Jan Kadúch (Bauknecht-Author) a Juraj Sagan (Cannondale), ktorá jazdila vpredu tri okruhy a maximálne si utvorila trojminútový náskok.

Kým českí pretekári jazdili v kategórii do 23 rokov, Juraj Sagan bol v elite, preto mohli spolupracovať. Ich náskok sa postupne znižoval. Pelotón ich dostihol v deviatom okruhu, keď poriadne zvýšil tempo. Tempo diktovali predovšetkým profesionálni jazdci, zo Slovákov boli v popredí Peter Velits, bratia Saganovci, Kolář, Jurčo, Mahďar, Malovec, Čanecký a Tybor. V polovici predposledného kola už v daždi sa rozdelila aj vedúca tridsaťčlenná skupina a vpredu ostala osmička favoritov vrátane slovenskej dvojice Peter Sagan, Peter Velits. Sagan so Štybarom v závere ušli ostatným a zabojovali o celkové víťazstvo. 

Výsledky - majstrovstvá SR a ČR v cyklistike: 

Muži - elite (192 km): 1. Zdeněk Štybar (ČR/Omega Pharma Quick-Step) 4:50:35 h, 2. (1. v M-SR) Peter Sagan (SR/Cannondale) +1, 3. (2. v M-SR) Peter Velits (SR/BMC) +51, 4. Petr Vakoč (ČR/Omega Pharma Quick-Step) +53, 5. Jan Bárta (ČR/Team NetApp - Endura) +54, 6. Jiří Polnický (ČR/Bauknecht - Author cycling) +56,...9. (3. v M-SR) Martin Mahďar +2:46, 10. (4. v M-SR) Matej Jurčo (obaja SR/Dukla Trenčín TREK) +2:52

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá