Kouč Uruguaja na protest odstúpil z funkcie v FIFA

Kouč Uruguaja na protest odstúpil z funkcie v FIFA
Zdroj foto: SITA/AP
Trénera uruguajskej futbalovej reprezentácie Óscara Tabáreza nahneval trest pre jeho zverenca Luisa Suáreza natoľko, že na protest proti nemu odstúpil z pozície v strategickej komisii Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA).

Šesťdesiatsedemročný kouč nevyužil tradičnú 15-minútovú predzápasovú tlačovú konferenciu na to, aby rozprával o sobotňajšom osemfinálovom stretnutí proti Kolumbii, ale vo svojom monológu sa venoval najhorúcejšej kauze majstrovstiev sveta v Brazílii. Tabárez obvinil zástupcov médií z anglicky hovoriacich krajín, že vyvinuli enormný tlak na disciplinárnu komisiu FIFA a tá následne exemplárne potrestala Suáreza.

"Nebolo to práve šťastné rozhodnutie. Pýtam sa: Kto vyhrá? Kto prehrá? Kto z neho vyťaží? Kto bude poškodený? Kto chcel, aby to takto dopadlo? Tí, ktorí potrestali Suáreza, majú úplne iné hodnoty a uznávajú odlišné princípy ako ja," uviedol na stretnutí s novinármi Tabárez. Na tlačovú konferenciu s ním neprišiel žiadny uruguajský futbalista, hoci podľa nariadenia FIFA je to povinnosť. 
"Čakali sme nejaký trest pre Suáreza, ale nikdy sme si nemysleli, že bude taký prísny. Dĺžku dištancu do veľkej miery ovplyvnili niektorí žurnalisti. Zamestnanci niektorých médií okamžite po zápase volali po prísnom treste. Neviem, z akej krajiny boli tí žurnalisti, ale všetci hovorili po anglicky," doplnil rozčertený Tabárez a na záver venoval pár slov aj kanonierovi L. Suárezovi, ktorý sa už vrátil do vlasti: "Pre Luisa Suáreza, osobu, ktorá vždy bola s nami. Poznáme ho lepšie ako ktokoľvek iný. Cestu, na ktorú sa vydal, si prejde ešte mnohokrát. Vždy bude začínať odznova, ale nikdy na nej nebude sám. Sme s tebou Luis." Tabárez sa následne zdvihol, neodpovedal na otázky prítomných novinárov a opustil tlačovú konferenciu.

Ako je známe, juhoamerický futbalista Luis Suárez pohrýzol do ramena talianskeho súpera Giorgia Chielliniho počas vzájomného zápasu na majstrovstvách sveta v Brazílii. Za už jeho tretí takýto incident dostal od FIFA dištanc na deväť súťažných zápasov za národný tím. Obávaný strelec nenastúpi ani za FC Liverpool v prvých troch dueloch skupinovej fázy Ligy majstrov 2014/2015 a vynechá aj úvodných deväť vystúpení "The Reds" v nasledujúcom ročníku anglickej Premier League.

Strategická komisia zasadá maximálne dvakrát za rok a zaoberá sa smerovaním futbalu v budúcnosti a politickým, ekonomickým a sociálnym vplyvom odvetvia. Jej šéfom je prezident FIFA Sepp Blatter

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá