Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina podpísali asociačné zmluvy s EÚ
Európska únia urobila ďalší krok na ceste k rozšíreniu spolupráce s okolitými krajinami. Predstavitelia dvadsaťosmičky podpísali na summite v Bruseli asociačné dohody s Ukrajinou, Moldavskom a Gruzínskom. Na summite Európskej rady sa hovorí aj o spoločnej európskej zahraničnej politike a energetickom balíčku.
Asociačné zmluvy, ktoré dnes s EÚ podpísalo Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina počas zasadnutia Európskej rady pripravili pôdu pre užšie politické väzby a voľný obchod s krajinami EÚ. Asociačné zmluvy neznamenajú naštartovanie integračného procesu, aj keď Moldavsko, ako jediné z trojice týchto krajín by chcelo už na budúci rok získať štatút kandidátskej krajiny.
Rusko varovalo, že tieto asociačné dohody sú v rozpore s dohodami o zóne voľného obchodu, ktoré už má podpísané s Moldavskom či Ukrajinou a poškodia ekonomické záujmy Moskvy. Kremeľ pohrozil odvetnými opareniami v podobe vyšších sadzieb a prísnejších kontrol pri dovoze tovarov z týchto krajín.
Predstavitelia EÚ uviedli, že podpísané dohody nie sú namierené proti Ruskej federácií a jej záujmom.
Samotné zmluvy predpokladajú zosúladenie vnútroštátneho zákonodarstva troch krajín s normami EÚ a vytvorenie zóny voľného obchodu, čo pre trojicu krajín znamená napojenie sa na vnútorný trh EÚ, čiže najväčší jednotný trh na svete s vyše 500 miliónmi spotrebiteľov.
Zmluvy podpísali šéfovia štátov a vlád 28 krajín EÚ, čelní predstavitelia spomínaných troch krajín, ako aj predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.
"Je to jeden z najhistorickejších dní od získania nezávislosti," povedal po podpise zmluvy ukrajinský prezident Petro Porošenko. A dodal, že to pre Ukrajinu otvára celkom nové perspektívy.
Moldavský premiér Iurie Leanca oznámil, že pre jeho krajinu ide o "definitívnu voľbu" a tou je európska integrácia.
"Stať sa riadnym členom jednotnej európskej rodiny je neochvejná vôľa Gruzínska," povedal v tejto súvislosti gruzínsky premiér Irakli Garibašvili. A dodal, že podpis asociačnej dohody s EÚ je pre jeho krajinu "začiatok veľkej cesty".
Užšia politická spolupráca s EÚ bude v oblasti vnútorných reforiem znamenať pre všetky tri krajiny posilňovanie právneho štátu, reformu súdnictva, dôraznejší boj proti korupcii, dohľad nad dodržiavaním základných práv a slobôd a posilňovanie demokratických inštitúcií.
Asociačné dohody predvídajú sériu reforiem v kľúčových oblastiach, ako je verejná správa, justícia, polícia, hospodárske oživovanie a rast. Reformy sa budú týkať aj spotrebiteľských odvetví ako je energetika, doprava, životné prostredie, priemyselný vývoj, sociálny rozvoj, vzdelávanie, mládež a kultúra.
Podpis asociačnej dohody sa oslavoval aj v našom hlavnom meste