Maďarič sa nebude uchádzať o podpredsednícku funkciu v Smere

Aktualizované:
Maďarič sa nebude uchádzať o podpredsednícku funkciu v Smere
Zdroj foto: SITA
Marek Maďarič sa rozhodol, že sa v sobotu 28. júna nebude na pracovnom sneme strany Smer-SD uchádzať o podpredsednícku funkciu. TASR to potvrdili zdroje z vedenia strany.

Bývalý podpredseda Smeru-SD oznámil svoj odchod z tohto postu predsedníctvu strany 16. júna. Týmto vyvodil zodpovednosť za prehraté prezidentské voľby, keďže bol šéfom volebnej kampane Roberta Fica, ktorého vo voľbách porazil Andrej Kiska.

Na nadchádzajúcom pracovnom sneme Maďarič očakával rozsiahle a hlboké zmeny, personálne aj programové. V stredu 25. júna ešte nebol rozhodnutý, či znovu bude kandidovať za podpredsedu. Svoje rozhodnutie podmieňoval aj personálnymi zmenami vo vedení strany.

Nedostatočné personálne zmeny?

Marekovi Maďaričovi, ktorý sa vzdal pred desiatimi dňami funkcie podpredsedu Smeru-SD, sa nepodarilo presadiť, aby sa stal miesto Dušana Čaploviča podpredsedom strany Juraj Blanár. Maďarič sa preto podľa informácií agentúry SITA rozhodol, že kandidovať na podpredsednícku funkciu nebude ani on. Maďarič totiž 16. júna oznámil, že sa rozhodne o kandidatúre podľa miery a rozsahu zmien v strane.

Funkcie podpredsedu sa má vzdať v sobotu na sneme Vladimír Maňka. Maňka zostáva vedúcim slovenskej delegácie strany Smer-SD vo frakcii Socialistov a demokratov v Európskom parlamente. Nahradiť ho má štátny tajomník ministerstva financií Peter Pellegrini. Čaplovič má podpredsedom strany naďalej zostať. V najbližších dňoch však má prísť o ministerskú funkciu v rezorte školstva. Ako minister ho má nahradiť práve Pellegrini. Vo vláde skončí aj minister hospodárstva Tomáš Malatinský. Toho by mal nahradiť štátny tajomník tohto rezortu Pavol Pavlis. Výmeny sa dotknú aj siedmich štátnych tajomníkov. Tieto zmeny by sa mali udiať do týždňa po sneme.

V Smere-SD už riešili, čo bude Čaplovič robiť po odchode z ministerstva. V roku 2012 bol zvolený za poslanca NR SR, mal by sa teda vrátiť do NR SR. Podľa informácií agentúry SITA sa zvažujú dve alternatívy. Prvou je, že Čaplovič bude slovenským veľvyslancom v Srbsku. V Smere-SD sa však hovorí aj o tom, že by mohol byť podpredsedom NR SR. Smer-SD má dnes dvoch podpredsedov parlamentu Janu Laššákovú a Renátu Zmajkovičovú. Ak by sa stal Čaplovič podpredsedom NR SR, jedna z nich by vo funkcii skončila.

Laššáková má po mimoriadnom sneme skončiť ako banskobystrická krajská šéfka strany. Okrem podpredsedníčky parlamentu je aj predsedníčkou poslaneckého klubu Smer-SD. Podľa informácií agentúry SITA by mala byť jediným krajským predsedom, ktorý príde o funkciu. Po sneme by malo dôjsť aj k jedenástim zmenám okresných predsedov. Hovorí sa napríklad o okresnom šéfovi v Prievidzi Vladimírovi Jánošovi, ktorý je poslancom NR SR. Rovnako vo funkcii okresnej predsedníčky by mala skončiť Viera Mazúrová v Námestove.


Mohlo by vás zaujímať

TOP videá