Na Ukrajine vypršalo prímerie, boje pokračovali aj v noci

Na východe Ukrajiny dnes ráno o deviatej vypršalo prímerie. Zastavenie paľby malo naštartovať mierový plán prezidenta Porošenka a upokojiť situáciu v separatistických regiónoch. Obe strany sa ale navzájom obviňovali z jeho porušovania.

Povstalci prepustili štyroch z ôsmich pozorovateľov OBSE

Proruskí vzbúrenci na juhovýchode Ukrajiny dnes v skorých ranných hodinách prepustili štyroch z ôsmich medzinárodných pozorovateľov, ktorých zajali pred vyše mesiacom. Krok je podľa agentúry Reuters gestom dobrej vôle, ktoré môže vydláždiť cestu k rozriešeniu konfliktu s bilanciou stoviek obetí.

Separatisti zajali pozorovateľov z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) so sídlom vo Viedni, ktorá má za úlohu monitorovať dohodu načrtnutú v apríli vo Švajčiarsku o deeskalácii krízy medzi povstalcami a kyjevskými lídrami.

Štyroch pozorovateľov zo Švajčiarska, Turecka, Estónska a Dánska, ktorí sú súčasťou 100-člennej misie, priviezli ťažko ozbrojení vzbúrenci do nemenovaného hotela v centre Donecka, kde ich odovzdali ich kolegom. Ďalší štyria pozorovatelia zostávajú naďalej v zajatí v susednej Luhanskej oblasti.

Zabezpečenie prepustenia pozorovateľov bolo súčasťou mierových diskusií medzi sprostredkovateľmi kyjevskej vlády, OBSE, Ruska a povstaleckých lídrov. Prímerie medzi povstalcami a vládou, ktoré má vypršať v priebehu dnešného dňa, bolo už viackrát porušené incidentmi vrátane zostrelenia vrtuľníka ukrajinskej armády.

Pred vypršaním prímeria východnú Ukrajinu opustili tisíce utečencov

Tisíce Ukrajincov v autách naložených najnutnejšími vecami prechádzajú ruskú hranicu, aby sa dostali do bezpečia v neistej situácii, keď dnes dopoludnia na Ukrajine vyprší prímerie, ktoré pred týždňom vyhlásil nový prezident Petro Porošenko.

Mnohí z nich tvrdia, že na Ukrajinu sa už nikdy nevrátia, iní svoje domovy opúšťajú v zúfalstve z neistoty a v obave o svoje deti. Podľa veliteľa proruských separatistov mesto Luhansk do štvrtkového večera opustilo vyše 5000 ľudí, informovala dnes agentúra AP.

TOP videá

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá