Slovensko pozastavilo platnosť pasu srbského narkobaróna

Aktualizované:
Srbský narkobarón Dragoslav Kosmajac nebude môcť viac cestovať na slovenský pas. Slovensko pozastavilo platnosť dokladov, ktoré získal na základe udelenia slovenského občianstva v roku 2004. Po zasadnutí vlády SR o tom dnes informoval minister vnútra Robert Kaliňák.

Opatrenie bolo prijaté po preverení Kosmajcovho spisu. Minister vysvetlil, že v ňom našli "znaky určitých nedostatkov až manipulácie". Na základe toho ministerstvo vyhlásilo, že občianstvo nevzniklo.

"Prijali sme okamžité rozhodnutie o tom, že všetky informácie, ktoré teraz máme, vyvolávajú dôvodné presvedčenie, že občianstvo nevzniklo. Preto sme okamžite zaviedli do systémov aj európskych, že tieto doklady sú neplatné," vysvetlil Kaliňák.

Ak by chcel Kosmajac opäť prekročiť hranice so slovenským pasom, bude podľa ministra zadržaný. Šéf rezortu vnútra zároveň oznámil, že v tejto súvislosti bol objavený ešte jeden podozrivý prípad, v ktorom ministerstvo prijalo rovnaké opatrenie.

Podrobnosti nateraz nechcel zverejniť. Uviedol len, že prípad je blízky Kosmajcovi. Nejde však o jeho rodinného príslušníka. Naše úrady sa spoja so srbskou stranou, aby vec bližšie preverili.

Kaliňák tiež oznámil, že nariadil celkový audit, ktorý má preveriť udeľovanie občianstva počas rokov, keď bola naša legislatíva liberálna. Sprísnenie priniesol nový zákon v roku 2006.

Skutočnosť, že sa Kosmajacovi podarilo získať občianstvo, kritizoval v utorok (24.6.) minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Ten je presvedčený, že Srb si občianstvo kúpil a niekto u nás na tom poriadne zarobil. "Neviem vyvodiť takéto závery, nemáme takéto informácie, je to jedna z možností," reagoval na to dnes Kaliňák.

K otázke, či by mohol byť niekto v súvislosti s touto kauzou potrestaný, minister uviedol, že vzhľadom na viac ako desaťročný časový odstup je ťažké hľadať vinníkov. Dotyční ľudia už podľa neho na odbore nepracujú.

Kosmajac pomocou slovenského pasu opustil v uplynulých dňoch Čiernu Horu a odišiel do Bosny a Hercegoviny. V utorok (24.6.) o tom informoval čiernohorský denník Dan.

Kosmajac, ktorého srbský premiér Aleksandar Vučič označil za najväčšieho srbského drogového bossa, koncom minulého týždňa na slovenské doklady pricestoval do Čiernej Hory, potvrdila tamojšia polícia. Hranice prekročil bez problémov, keďže na neho doposiaľ nebol vydaný zatykač. Kosmajac vlastní v Čiernej Hore luxusnú vilu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá