Zomrel herec Eli Wallach, bandita zo Siedmich statočných

Zomrel herec Eli Wallach, bandita zo Siedmich statočných
Zdroj foto: ČTK
Americký herec Eli Wallach, známy najmä úlohami banditov vo westernoch Sedem statočných a Dobrý, zlý a škaredý, zomrel v utorok vo veku 98 rokov. Informovali o tom noviny New York Times.

Úmrtie Wallacha podľa správy potvrdila jeho dcéra Katherine. Bližšie okolnosti neboli bezprostredne známe.
Eli Wallach vyrastal ako syn židovských imigrantov z Poľska v prevažne talianskej štvrti New Yorku. Mohol by sa tak zdať nepravdepodobným kovbojom, k jeho najznámejším úlohám však patrili práve postavy vo westernoch, uviedla dnes agentúra Reuters.

Mnohí kritici považujú za jeho najlepšiu úlohu stvárnenie neľútostného vodcu mexických banditov Calveru v Siedmich statočných, čo bol v roku 1960 jeho prvý kinohit. Podľa iných vynikol najviac vo filme Dobrý, zlý a škaredý (1966) ako bandita Tuco, ten "škaredý", protivník Clinta Eastwooda.

Wallach aj po rokoch hovoril, že neznámi ľudia ho spoznávajú a hvízdajú si pritom známu hlavnú melódiu z Dobrého, zlého a škaredého.

Wallach, ktorý aj ako deväťdesiatnik stále nakrúcal filmy, vyštudoval Texaskú univerzitu, kde "pochytil" jazdu na koni, ktorá mu dobre poslúžila neskôr v kariére. Herectvo študoval v jednej z newyorských hereckých škôl. Na Broadwayi debutoval v roku 1945 a v roku 1951 získal cenu Tony za svoj divadelný výkon. V roku 2010 mu udelili čestného Oscara za celoživotné dielo.

Sedem statočných (1960)

Dobrý, zlý, škaredý (1966)

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá