Separatisti z východnej Ukrajiny súhlasili s dodržiavaním prímeria

Separatisti z východnej Ukrajiny súhlasili s dodržiavaním prímeria
Zdroj foto: SITA
Lídri proruských separatistov dvoch hlavných oblastí na východe Ukrajiny súhlasili s dodržiavaním prímeria do 27. júna. V pondelok to oznámil jeden z nich - Alexander Borodaj.

Vyjadril sa tak po rokovaní takzvanej kontaktnej skupiny, ktorá zahŕňa bývalého ukrajinského prezidenta Leonida Kučmu, moskovského veľvyslanca v Kyjeve Michaila Zurabova a predstaviteľa Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

"Konzultácie sa skončili tak, že predstavitelia Luhanskej a Doneckej republiky súhlasili s dodržovaním prímeria do 27. (júna)," povedal Borodaj. Ich prímerie sa tak bude kryť s ukrajinským prímerím jednostranne vyhláseným prezidentom Petrom Porošenkom v piatok v rámci mierového plánu na ukončenie nepokojov na východe krajiny.

Porošenko v piatok vyhlásil týždňové prímerie s povstalcami, ktoré potrvá do 27. júna. Vládne sily budú v tomto období začínať paľbu iba v prípadoch, keď na nich zaútočia separatisti. Opatrenie má umožniť "teroristom zložiť zbrane", avšak tí, čo to neurobia, budú "odstránení". Samotný Porošenko predtým vyhlásil, že vyhlásením prímeria odštartuje plnenie 14-bodového plánu, ktorý by mal priniesť mier do nepokojných oblastí na východe Ukrajiny, kde vládne sily bojujú proti separatistom už od apríla.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá