Po troch rokoch väzenia prepustili opozičného bieloruského aktivistu Alesa Biaľackého

Po troch rokoch väzenia prepustili opozičného bieloruského aktivistu Alesa Biaľackého
Zdroj foto: TASR
Bieloruského opozičného aktivistu Alesa Biaľackého, ktorého poslanci poľského parlamentu navrhli tento rok na Nobelovu cenu mieru, prepustili dnes v Bielorusku z väzenia po takmer troch rokoch.

Biaľackého, ktorý je zakladateľom bieloruskej ľudskoprávnej organizácie Vjasna, odsúdil v roku 2011 súd v Minsku na štyri a pol roka väzenia v prísne stráženej trestaneckej kolónii. Súd nariadil aj zhabanie jeho majetku za utajovanie príjmov veľkého rozsahu, ktoré mal údajne zhromažďovať na bankových účtoch v Litve a Poľsku. Aktivista označil rozsudok za politicky motivovaný.

Ako uviedla rozhlasová stanica Slobodná Európa, Biaľackého na železničnej stanici v Minsku privítala manželka Natalia Pinčuková a desiatky podporovateľov. Samotný aktivista novinárov informoval, že ho 20 mesiacov pred uplynutím trestu prepustili na základe amnestie vydanej k 21. júnu pri príležitosti 70. výročia oslobodenia Bieloruska od nacizmu. O prepustení sa podľa vlastných slov dozvedel až dnes ráno približne o 9.00 hodine. O milosť nežiadal.

Päťdesiatjedenročný Biaľackij bol nominovaný na Nobelovu cenu za mier viac ráz, v roku 2012 sa dostal aj do užšieho výberu. Jeho zatknutie odsúdila i medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International, ktorá ho považuje za politického väzňa. Vjasna pomáha obetiam politických represálií v Bielorusku.

Ales Biaľackij je držiteľom vôbec prvej Ceny Václava Havla za ľudské práva - dotovanú sumou vo výške 60.000 eur, trofejou a diplomom - udeľovanú od minulého roka Parlamentným zhromaždením Rady Európy v spolupráci s Knižnicou Václava Havla a Nadáciou Charty 77.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá