Líder Moslimského bratstva v Egypte dostal trest smrti

Líder Moslimského bratstva v Egypte dostal trest smrti
Zdroj foto: SITA
Egyptský súd odsúdil vo štvrtok na trest smrti lídra Moslimského bratstva Muhammada Badího a 13 ďalších členov tohto zakázaného hnutia za podnecovanie k protestom, vraždu a držanie zbraní.

K verdiktu sa musí ešte vyjadriť veľký mufti, najvyšší duchovný Egypta, jeho rozhodnutie však nie je pre súd záväzné a má len odporúčací charakter. Konečný rozsudok by mal súd vyniesť 3. augusta. Badího odsúdili za podobné obvinenia na trest smrti už aj v inom procese, tento rozsudok však ešte nebol potvrdený a malo by sa tak stať už túto sobotu.

Egyptské orgány pokračujú v stíhaní predstaviteľov a prívržencov Moslimského bratstva, z ktorých už vyše tisíc odsúdili na smrť a ďalších na dlhé väzenské tresty. Súdy zatiaľ potvrdili 36 trestov smrti, žiadne však zatiaľ nevykonali.

Moslimské bratstvo, ktoré vynieslo k moci zvrhnutého exprezidenta Muhammada Mursího a medzi Egypťanmi má dodnes veľkú popularitu, v decembri zaradili medzi teroristické organizácie. Muž stojaci za Mursího pádom, bývalý náčelník egyptskej armády Abd al-Fattáh as-Sísí, sa pred dvoma týždňami stal novým prezidentom krajiny.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá