Rusko uvoľní peniaze na pomoc ukrajinským utečencom

Rusko uvoľní peniaze na pomoc ukrajinským utečencom
Zdroj foto: ČTK
Ruská vláda uvoľní na pomoc utečencom z Ukrajiny, na ich umiestnenie v Rostovskej oblasti sumu 240 miliónov rubľov (5,14 mil. eur). Informoval o tom dnes ruský premiér Dmitrij Medvedev.

Podľa jeho slov je potrebné urobiť maximum pre to, aby sa ľudia prichádzajúci z oblasti sužovanej bojmi cítili v rámci možností čo najlepšie.

Rostovskú oblasť navštívil dnes šéf prezidentskej administratívy, exminister obrany Sergej Ivanov, ktorý v jednej z tamojších obcí vyhlásil, že na Ukrajine prebieha občianska vojna, ktorá sa mení v genocídu tamojšieho národa. Na území Rostovskej oblasti je, ako formuloval, evidentné, že ide o humanitárnu katastrofu.

Predseda dolnej komory ruského parlamentu, Štátnej dumy, Sergej Naryškin hovoril dnes na rokovaní predstaviteľov tamojších mimoparlamentných strán o tom, že ruské úrady musia zabezpečiť vzdelávanie detí, ktoré boli nútené opustiť regióny na východe a juhu Ukrajiny.

Líder Strany za spravodlivosť Vladimir Ponomarenko vyzval na tomto fóre Štátnu dumu Ruskej federácie, aby v urýchlenom konaní umožnila udelenie ruského občianstva utečencom z východu a juhu Ukrajiny. Podľa jeho slov "oni sú našimi Rusmi", preto je urýchlené konanie v tomto prípade opodstatnené.

Oficiálne údaje moskovského rezortu pre mimoriadne situácie hovoria o tom, že sa na území Ruskej federácie zdržiava aktuálne okolo 19.000 utečencov z Ukrajiny.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá