V USA zatkli bývalého strážnika v Osvienčime, Nemecko ho žiada vydať

V USA zatkli bývalého strážnika v Osvienčime, Nemecko ho žiada vydať
Zdroj foto: SITA/AP
Nemecko v stredu požiadalo o vydanie 89-ročného Američana podozrivého z toho, že v minulosti pracoval ako strážca nacistického tábora v poľskom Osvienčime.

Americká polícia muža identifikovaného ako Johanna Breyera zadržala v utorok v jeho dome v meste Philadelphia v štáte Pennsylvánia. Sudca následne rozhodol o jeho ponechaní vo väzbe bez možnosti prepustenia na kauciu.

Breyer sa narodil v bývalom Československu a do nacistických ozbrojených zložiek Waffen SS sa pridal ako 17-ročný. Obvinený muž tvrdí, že bol k tomu prinútený a nepodieľal sa na vraždení Židov v koncentračných táboroch. Do Spojených štátoch emigroval ešte v roku 1952. V 90. rokoch sa ho pokúsili vyhostiť, napokon však úrady uznali, že ide o amerického občana. Jeho matka sa totiž narodila vo Philadelphii.

Zatkli ho údajne na základe získania nových dôkazov voči údajnému strážnikovi. Tie podľa denníka New York Times svedčia o tom, že Breyer pracoval v Osvienčime aj skôr, ako pôvodne priznal. Mal tiež pôsobiť v tábore Birkenau (po poľsky Brzezinka) - ten bol súčasťou osvienčimského komplexu a slúžil výlučne na masové popravovanie väzňov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá