Do Afganistanu odchádza posledná rotácia vojakov

Do Afganistanu odchádza posledná rotácia vojakov
Zdroj foto: SITA
Do operácie ISAF v Afganistane odchádza posledná rotácia slovenských vojakov. Na letisku Milana Rastislava Štefánika v Bratislave sa s nimi rozlúčil minister obrany Martin Glváč.

„Verím, že ozbrojené sily a Slovenskú republiku budete reprezentovať najlepšie ako viete. A čo je najdôležitejšie, že sa všetci živí a zdraví vrátite späť k svojim rodinám,“ povedal vojakom šéf rezortu obrany. Do Afganistanu by dnes malo odletieť 301 slovenských vojakov vrátane deväťčlennej riadiacej skupiny. Dopravia ich dvoma lietadlami amerických vzdušných síl. Preprava sa uskutočňuje v rámci programu spolupráce Lift and Sustain Coalition. Rezortu obrany sa po prvýkrát podarilo zariadiť pre vojakov priamy let.

Velenie slovenského kontingentu od odchádzajúceho Svetozára Bohuša prevezme Zoltán Iboš, ktorý už bol veliteľom KFOR v Kosove. Súčasťou slovenského kontingentu je strážna jednotka, poradenský tím pre prápor Afganskej národnej armády a poradenský tím pre afganské národné sily. Ďalší trinásti sa stanú súčasťou veliteľstiev operácie ISAF. Medzi 292 rotujúcimi vojakmi je aj jedna žena.

V dvanásťročnej misii NATO by to mal byť 22. a teda posledný šesťmesačný pobyt vojakov Ozbrojených síl SR (OS SR) v rámci operácie ISAF v Afganistane.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá