Sunnitskí islamisti by mohli útočiť aj v Británii

Sunnitskí islamisti by mohli útočiť aj v Británii
Zdroj foto: SITA/AP
Islamisti, ktorí bojujú v Iraku proti vláde, plánovali tiež uskutočniť útoky v Británii. Britskej Národnej bezpečnostnej rade to v stredu povedal premiér David Cameron.

Prebiehajúci konflikt v Iraku sa podľa neho týka aj Európy. "Nesúhlasím s tým, že ak chce niekto nastoliť islamský štát v centre Iraku, nie je to naša vec," povedal Cameron s tým, že tí, ktorí sa snažia zabrať územia v Iraku tiež plánujú útoky v Británii. Británia opakovane vylúčila možnosť vojenskej intervencie v Iraku proti sunnitským fundamentalistom, do Bagdadu však už vyslala prieskumný tím a krajine poskytuje humanitárnu pomoc, najmä pre utečencov unikajúcich pred bojmi.

Sunnitskí extrémisti z ISIL sa usilujú o založenie islamského štátu v Iraku a susednej Sýrii, kde už rovnako zabrali rozsiahle územia. V Iraku majú pod kontrolou okrem iných miest aj Mósul a Tikrít a postupujú pozdĺž Tigrisu na Bagdad. Po boku skupiny Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL) bojujú v Iraku aj v Sýrii stovky Britov a ďalších Európanov. Tento fakt vyvoláva obavy, že po návrate domov budú v džiháde pokračovať.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá