Nórsky Statoil môže zvýšiť dodávky plynu pre Európu

Nórsky Statoil môže zvýšiť dodávky plynu pre Európu
Zdroj foto: SITA/AP
Nórska štátna energetická spoločnosť Statoil by mohla zvýšiť dodávky plynu pre Európsku úniu, export z Ruska však nedokáže nahradiť. Vyhlásil to generálny riaditeľ spoločnosti Helge Lund.

Deň predtým Moskva po uplynutí termínu na vyriešenie cenového sporu zastavila dodávky plynu pre Ukrajinu. To vyvoláva obavy o bezpečnosť dodávok ruského plynu, ktoré do štátov EÚ prichádzajú cez územie Ukrajiny. "Určité zvýšenie je možné, nedokážeme však nahradiť ruský plyn," povedal novinárom Lund. Konkrétne údaje k objemu alebo cenovým podmienkam možných posilnených dodávok neposkytol.

Statoil je druhým najväčším dodávateľom plynu pre európsky trh, na ktorom má spoločnosť podľa vlastných údajov podiel zhruba 14 percent. Ruský plynárenský gigant Gazprom vlani zvýšil dodávky plynu pre Európu vrátane Turecka o 16 percent na rekordných 161,5 mld. kubických metrov, podiel Nórska na európskom trhu s plynom klesol o 5 percent na 102,5 mld. kubických metrov.

Slovenský prepravca plynu Eustream v utorok informoval, že na kompresorovej stanici Veľké Kapušany na hranici s Ukrajinou nezaznamenal zníženie tlaku alebo objemov plynu smerujúceho z východu do Európskej únie. Zhruba 15 percent dodávok zemného pre Európu prichádza z Ruska cez Ukrajinu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá