Slovenskí volejbalisti zdolali Čínu 3:0 a postúpili na Final Four

Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili vo svojom piatom vystúpení v rámci druhého turnaja G-skupiny Svetovej ligy nad Čínou 3:0 a spoločne so svojím súperom postúpili na záverečný turnaj Final Four v tureckej Burse.

S desiatimi bodmi priebežne figurujú na druhej pozícii o bod za Čínou. Vo večernom zápase si v košickej Steel aréne Portoriko poradilo so Španielskom v päťsetovej dráme 3:2.

Zverenci trénera Flavia Gulinelliho venovali svojmu kormidelníkovi k 56. narodeninám darček vo forme postupu na Final Four a nedeľňajší duel so Španielskom bude už iba prípravou na záverečný turnaj (15.00). Víťaz záverečného turnaja získa právo štartu v roku 2015 v C, D alebo E-skupine.

2. turnaj G-skupiny Svetovej ligy v Košiciach:

Čína - Slovensko 0:3 (-20, -23, -20)

Zápas trval: 76 minút, rozhodovali: Huhtaniska (Fín.) a Robb (Kan.), 2580 divákov.

Čína: Pien, Čang, Čung, Keng, Kchou, Li, libero Čchu (Ťiao)

SR: Zaťko, Kostoláni, Kohút, Janušek, Krajčovič, Paták, libero Kubš (Bencz, Repák, Vlk).

Lepší vstup do zápasu zaznamenali volejbalisti Číny, ktorí vyhrávali 7:4 i 8:5. Kostoláni však esom korigoval na 7:8 a vďaka trojbloku Slovensko zrovnalo na 9:9. V ďalšom priebehu sa obaja súperi striedali v najtesnejšom vedení, no od stavu 17:16, sa slovenskému výberu podarilo zaznamenať štvorbodovú šnúru. Na jej konci bol Bencz - 17:20. Záver setu patril Slovákom a Janušek esom stanovil jeho rezultát na 20:25.

Od začiatku druhého setu bola hra oboch tímov mimoriadne vyrovnaná a ani jeden z nich sa nedostal do viac ako dvojbodového vedenia. Kým po prvom technickom oddychovom čase vyhrávali Číňania 8:6, po druhom boli spokojnejší Slováci (15:16). Po technickej chybe Číňanov vyhrávali i 21:19, no súper vyrovnal. V závere však Kostoláni vytĺkol bloky a Krajčovič blokom vybojoval druhý set v prospech Slovenska - 23:25.

Povzbudení Slováci pokračovali v koncentrovanom výkone aj v treťom sete. Po vyrovnanom úvode ich najprv Kohút poslal do dvojbodového vedenia 13:11, Paták do trojbodového (20:17) a súper z Číny znervóznel a rezignoval. Ten istý hráč ukončil zápas presným smečom na 25:20 a zabezpečil Slovákom postup na Final Four.

Flavio Gulinelli, tréner SR: "Bol to omnoho lepší výkon ako vo včerajšom zápase s Portorikom. Súpera sme prevýšili vo všetkých činnostiach a teší ma, že sme dokázali postúpiť aj s týmto mladým tímom na Final Four. Tento výkon chceme potvrdiť aj v zápase so Španielskom."

Emanuel Kohút, kapitán SR: "Neočakával som, že to pôjde až tak ľahko. Je pravdou, že Číňania majú asi problém s časovým posunom, nám sa však podarilo vyhrať 3:0, čo je dobré pre našu psychiku, vrátili sme im prehru a získali sme tri dôležité body."

Juraj Zaťko, nahrávač SR: "Čakali sme, že Čína bude hrať trošku lepšie, už prvý zápas v Portoriku naznačil, že Čína je lídrom našej skupiny, ale nie suverénnym. Zápasy neboli z ich strany jednoznačné a dnes sa nám podarilo uhrať všetky koncovky."

Peter Janušek, smečiar SR: "Sme radi, že nám to takto vyšlo. Dva hracie a dve víťazstvá. Pred vstupom do Svetovej ligy sme si nekládli vysoké ciele a nepociťovali sme žiadne tlaky. Cieľom bol postup na ME a SL bolo niečo navyše a uhrali sme pekné výsledky."

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá