Rusko začalo vojenské cvičenie v Kaliningradskej oblasti

Rusko začalo vojenské cvičenie v Kaliningradskej oblasti
Zdroj foto:
Ruské ozbrojené sily odštartovali vojenské cvičenie v pobaltskej enkláve Kaliningrad, hraničiacej s členskými krajinami NATO Litvou a Poľskom, oznámila dnes agentúra Reuters.

Podľa ruského rezortu obrany je cvičenie reakciou na manévre NATO v krajinách východnej Európy a je s nimi porovnateľné, čo do počtu vojakov i vojenskej techniky.

"Cvičenie armádnej skupiny v operačnej oblasti Kalinigrad sa odohráva súbežne s medzinárodnými cvičeniami Saber Strike-2014 a BALTOPS-2014, ktoré sa začali v Európe," uviedlo ruské ministerstvo obrany.
Po ruskej anexii Krymu Severoatlantická aliancia zintenzívnila vojenské manévre vo východnej Európe, vrátane Pobaltia. V súčasnosti v regióne prebiehajú až dve rozsiahle cvičenia NATO: na akcii s označením Saber Strike sa v Litve, Lotyšsku a Estónsku zúčastňuje asi 4700 vojakov z 10 krajín; v Baltskom mori sa zase konajú námorné manévre BALTOPS za účasti 13 štátov.

Lotyšská armáda dnes oznámila, že bojové stíhačky NATO, chrániace vzdušný priestor troch pobaltských republík, v priebehu dnešného dňa zaznamenali v blízkosti Lotyšska prelety až 16 ruských vojenských lietadiel. Ide o rekordný počet ruských lietadiel zaznamenaných v oblasti počas jedného dňa. Rekordný bol aj počet vzlietnutí stíhačiek NATO, ktoré museli za účelom identifikácie ruských stíhačiek štartovať až štyri razy.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá