Pre hospodársku krízu si na život siahli tisíce ľudí

Pre hospodársku krízu si na život siahli tisíce ľudí
Zdroj foto: SITA
Hospodárska kríza v Európe a Severnej Amerika viedla v uplynulých rokoch k výraznému nárastu samovrážd. Podľa vo štvrtok zverejnených údajov britskej štúdie dosiahol počet samovrážd priamo spojených s dôsledkami ekonomického úpadku viac ako desaťtisíc.

Štúdia z dielne univerzity v Oxforde sa zamerala na 24 krajín EÚ, USA a Kanadu. Z jej údajov vyplynulo, že počet samovrážd v Európe do roku 2007 klesal, no už v roku 2009 bol zaznamenaný nárast o 6,5 percenta, čo sa udržalo až do roku 2011. Celkovo to znamenalo takmer osemtisíc samovrážd nad bežný rámec. V USA to bolo za rovnaké obdobie takmer päťtisíc samovrážd. Za najrizikovejšie faktory označila štúdia stratu zamestnania, zhabanie majetku či zadlženie sa.

Britskí výskumníci zároveň poukázali na paradoxný jav vo Švédsku, Fínsku a Rakúsku, kde miera samovrážd v čase všeobecnej recesie zostala nezmenená. Podľa autorov štúdie je to dôsledok politiky týchto krajín v oblasti trhu práce a sociálnych podporných programov, uvádza portál britskej vysielacej stanice BBC.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá