Jozef Vengloš dostal najvyššie vyznamenanie FIFA

Jozef Vengloš dostal najvyššie vyznamenanie FIFA
Zdroj foto: TASR
Legendárny slovenský tréner Jozef Vengloš sa stal laureátom Radu za zásluhy, ktoré Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) udeľuje pre osobnosti podieľajúce sa na rozvoji tohto športu vo svete.

Na úvod kongresu FIFA v brazílskom Sao Paule dostali vyznamenanie Josephine Kingová, Hassan Shehata, Mirabror Usmanov, María Cotová, Carlos Valderrama a Antonio Mattarese. Vengloša na ocenenie navrhla Európska futbalová únia (UEFA).

Keďže zo zdravotných dôvodov nemohol do Brazílie odcestovať, ocenenie z rúk prezidenta FIFA Seppa Blattera a prezidenta UEFA Michela Platiniho prevzal generálny sekretár Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Jozef Kliment. Rad za zásluhy je najvyššie vyznamenanie v rámci FIFA.

Sedemdesiatosemročný rodák z Ružomberka Vengloš sa najskôr vo futbale presadil ako hráč, veľké uznanie si však vyslúžil najmä v úlohe trénera. Reprezentáciu Československa dvakrát priviedol na majstrovstvá sveta (1982, 1990) a raz na majstrovstvá Európy (1980 - bronz).

Bol asistentom Václava Ježka pri titule majstrov Európy 1976. So Slovanom Bratislava vybojoval dva federálne titulu a jeden triumf v Československom pohári, trénoval aj Slovensko, Austráliu, Malajziu a Omán, na klubovej úrovni Sporting Lisabon, Fenerbahce Istanbul, Celtic Glasgow či Aston Villu. Vengloš je uznávaný futbalový expert.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá