Zaujímavé fakty a čísla o účastníkoch MS 2014 vo futbale v Brazílii

Zaujímavé fakty a čísla o účastníkoch MS 2014 vo futbale v Brazílii
Zdroj foto: wiki
Svetový šampionát vo futbale v Brazílii sa ešte ani nezačal a už ponúka niekoľko zaujímavých a v mnohých aspektoch aj rekordných čísel. Týkajú sa gólov, veku hráčov či trénerov, počtu účastí na majstrovstvách sveta, ale aj klubov, ktoré dodali hráčov na šampionát.

236 z celkového počtu 736 hráčov, ktorí figurujú v nomináciach svojich krajín na MS v Brazílii, si už zahralo predtým aspoň na jednom svetovom šampionáte. V tomto smere vynikajú obhajcovia titulu zo Španielska so 16 futbalistami so skúsenosťami z MS, Uruguaj ich bude mať v kádri 15 a Kamerun 13.

100 percent ruských hráčov (dovedna 23 futbalistov v kádri), ktorí sa predstavia na MS 2014, hrajú momentálne futbal vo svojej krajine. Angličania majú v tíme jedného futbalistu, ktorý nehráva v domácom klube. Fraser Forster je brankárom Celticu Glasgow v najvyššej škótskej súťaži. Na druhej strane štyri tímy - Bosna a Hercegovina, Pobrežie Slonoviny, Ghana a Uruguaj majú vo svojom tíme len po jednom futbalistovi (4,3%), ktorý hráva v klube krajiny, ktorú reprezentuje. Ostatní 22 reprezentanti si zarábajú futbalom v zahraničí.

68 rokov dovŕši 18. júna 2014 taliansky tréner Rusov Fabio Capello, ktorý je nastarším spomedzi všetkých mužov na lavičkách 32 účastníkov šampionátu. Ďalšími dvoma "starcami", ktorí povedú svoje tímy v boji o najcennejšiu futbalovú trofej, budú Uruguajčan Óscar Tabarez (67 rokov a 3 mesiace) a kouč Anglicka Roy Hodgson (66 rokov, 10 mesiacov). Úplne najstarším trénerom, ktorý sa objavil na svetovom šampionáte v histórii, bol Otto Rehhagel, ktorý v roku 2010 viedol Grékov vo veku 71 rokov. Najmladším trénerom na MS 2014 bude kormidelník Chorvátov Niko Kovač vo veku 42 rokov a 8 mesiacov. Len o mesiac je od neho starší tréner Pobrežia Slonoviny Sabri Lamouchi.

58 účastníkov MS oslávi svoje narodeniny počas svetového šampionátu. Bude medzi nimi aj argentínska superhviezda Lionel Messi, ktorý 24. júna bude mať 27 rokov. Už v prvý deň MS vo štvrtok 12. júna majú dôvod na oslavu Čiľan Mauricio Isla (26) a Austrálčan Eugene Galekovic - 33 rokov.

52 ligových súťaží bude zastúpených na MS 2014. Prevahu má Anglicko. Z Premier League aj nižších súťaží sa v Brazílii objaví dovedna 114 z celkového počtu 736 hráčov, ktorí figurujú v nomináciách svojich krajín. Z Nemecka príde 81 hráčov a z Talianska 78. Čo sa týka počtu klubov, do Južnej Ameriky pricestujú hráči z 297 klubov, až 28 z nich hráva v Anglicku a 21 v Nemecku. Rekordný počet hráčov z jedného klubu ponúkol Bayern Mníchov. Úradujúci nemecký majster uvoľnil pre MS 15 hráčov, anglický Manchester United o jedného menej. Turci sa na MS v Brazílii neprebojovali, napriek tomu si tam zahrajú hráči až z 26 ich klubov. Až 76% účastníkov MS 2014 hráva v Európe. Absolútne špecifickú nomináciu dali dokopy Alžírčania, ktorých 23 hráčov reprezentuje 23 klubov. Pripomenuli tým Srbov z roku 2010.

43 rokov dovŕši počas MS 2014 kolumbijský brankár Faryd Mondragón (nar. 21. 6. 1971). Premiéru absolvoval ešte v roku 1994 v Spojených štátoch amerických a nechýbal ani o štyri roky neskôr vo Francúzsku. Ak dostane šancu v niektorom zo stretnutí Kolumbie na MS, stane sa najstarším hráčom svetových šampionátov vo futbale v histórii. Doteraz ním je legendárny Kamerunčan Roger Milla, ktorý si v roku 1994 zahral na MS vo veku 42 rokov a 1 mesiac.

29 rokov je priemerný vek futbalistov Argentíny, ktorý sú zároveň podľa tejto štatistiky najstarším tímom svetového šampionátu. Len o 5 mesiacov mladšími "mančaftami" v priemere disponujú Hondurasania, Iránčania, Portugalčania a Uruguajčania. Na druhej strane vekového spektra sa nachádza Ghana s priemerom 25 rokov a 6 mesiacov. Jeden z čiernych koní šampionátu Belgičania sa môžu pochváliť vekovým priemerom 25 rokov a 11 mesiacov.

20 futbalistov môže v Brazílii získať po druhý raz v kariére titul majstra sveta. V tejto početnej skupine je až 16 Španielov, ktorí si vybojovali zlato pred štyrmi rokmi v JAR. Ďalší štyria sú Taliani Andrea Barzagli, Gianluigi Buffon, Daniele de Rossi a Andrea Pirlo, ktorí si siahli na World Cup v roku 2006. Z tímu brazílskych majstrov sveta z roku 2002 sa teraz na domácich trávnikoch nepredstaví nikto. Najbližšie k tomu mali Kaká a Ronaldinho, ale nedostali sa do záverečnej nominácie trénera Scolariho.

18 rokov a 1 mesiac má "benjamín" svetového šampionátu v Brazílii Kamerunčan Fabrice Olinga (nar. 12. 5. 1996). Ak sa objaví aj na trávniku, stane sa deviatym najmladším hráčom histórie svetových šampionátov. Tým úplne najmladším bol Norman Whiteside, ktorý reprezentoval Severné Írsko na MS v roku 1982 - 41 dní po dovŕšení 17. narodenín. Druhým najmladším hráčom na MS 2014 je po Olingovi čoskoro 19-ročný Angličan Luke Shaw (nar. 12. 7. 1995) a tretím 19-ročný Američan Julian Green (nar. 6. 6. 1995).

14 gólov nastrieľal na troch turnajoch MS (2002, 2006 a 2010) Nemec Miroslav Klose. Ak 36-ročný rodák z poľského Opole pridá v Brazílii ešte dva presné zásahy, prekoná historického rekordéra Brazílčana Ronalda s 15 gólmi. Zároveň sa môže stať len tretím futbalistom histórie svetových šampionátov, ktorý strelí gól na štyroch záverečných turnajoch. Doterajšími rekordérmi sú Nemec Uwe Seeler a brazílska legenda Pelé.

6. titul je jediným cieľom futbalistov Brazílie, ktorí budú v domácom prostredí pod obrovským tlakom fanúšikov a médií. Brazília je s 5 pohármi vo vitríne najúspešnejšou krajinou svetových šampionátov. Ten zatiaľ posledný vybojovala v roku 2002 v Japonsku a Kórejskej republike. V 84-ročnej histórii svetových šampionátov získalo titul majstrov sveta iba 8 krajín. Okrem Brazílčanov sa to podarilo štyri razy Talianom, trikrát Nemcom, dvakrát Uruguaju a Argentíne a po jednom víťazstve majú Angličania, Francúzi a Španieli.

5. majstrovstvá sveta čakajú na talianskeho veterána medzi tromi žrďami Gianluigiho Buffona. Dostane sa tým na úroveň dvojice Antonio Carbajal (Mex.) - Lothar Matthäus (Nem.), ktorí reprezentovali svoju krajinu na MS päťkrát. Pre úplnosť treba dodať, že 36-ročný Buffon bol síce členom talianskej "squadry" na MS vo Francúzsku 1998, ale iba ako nehrajúci náhradník. Do štatistiky účastí na MS mu však FIFA zarátala aj tento šampionát. Počet hráčov so štyrmi záverečnými turnajmi MS môžu v Brazílii rozšíriť Američan DaMarcus Beasley, Španieli Iker Casillas a Xavi Hernández, Kamerunčan Samuel Eto´o, Nemec Miroslav Klose a Mexičan Rafael Márquez.

Štatistické informácie pochádzajú zo serveru Medzinárodnej futbalovej federácie.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá