Vedci objavili druh netopiera, ktorý považovali za vyhynutý

Vedci objavili druh netopiera, ktorý považovali za vyhynutý
Zdroj foto: wiki
Austrálski vedci z The University of Queensland objavili na juhovýchode Papuy Novej Guiney netopiera druhu Pharotis imogene, ktorý odborníci považovali za vyhynutý. Naposledy ho totiž videli ešte v roku 1890.

Študentky spomínanej univerzity Catherine Hughes a Julie Broken-Brow však v júli 2012 chytili jednu samicu, o ktorej si pôvodne mysleli, že patrí k príbuznému druhu Nyctophilus microdon. Stalo sa tak približne 120 kilometrov východne od obce Kamali, ktorá bola doteraz jedinou známou lokalitou výskytu druhu Pharotis imogene.

Netopiera následne uložili do zbierok miestneho národného múzea, odkiaľ si ho o necelé dva roky neskôr vypožičal Harry Parnaby z Australian Museum. Ten následne zistil, že v skutočnosti ide o druh Pharotis imogene. "Považovali sme tento druh za vyhynutý. Musíme sa preto spýtať sami seba, prečo sme tak dlho nedokázali zistiť, že v skutočnosti ešte stále žije, navyše keď sa vyskytuje tak blízko k oblastiam, kde sa ťaží drevo a nerastné suroviny," uviedol Luke Leung z The University of Queensland pre denník The Sydney Morning Herald. Vedci chcú teraz zistiť veľkosť populácie tohto druhu, na základe čoho určia status jeho ohrozenia. Informácie pochádzajú z webstránky www.huffingtonpost.com.

foto: Julie Broken-Brow

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá