Bulharsko zastavilo práce na plynovode Južný prúd

Bulharsko zastavilo práce na plynovode Južný prúd
Zdroj foto: SITA/AP
Bulharsko zastavilo práce na plynovode Južný prúd a v projekte bude pokračovať až po tom, keď ho v plnom rozsahu schváli Európska komisia (EK). Vyhlásil to v nedeľu bulharský premiér Plamen Orešarski.

Bulharsko vyhovie žiadosti komisie a práce obnoví, až keď sa odstránia všetky pochybnosti EÚ, povedal premiér.

Bulharsko je najchudobnejší členský štát EÚ a krajina je takmer úplne závislá na dodávkach zemného plynu z Ruska. Hovorca ruského ministerstva energetiky uviedol, že zo Sofie zatiaľ neprišlo oficiálne vyjadrenie o zastavení projektu. O problematike chce podľa neho ruská strana rokovať v pondelok s európskym komisárom pre energetiku Güntherom Oettingerom.

Európska komisia v marci oznámila, že odkladá rokovania s ruským plynárenským gigantom Gazprom o plynovode Južný prúd, ktorý má obísť Ukrajinu a prepravovať ruský zemný plyn do Európy cez Balkán. V tom čase to zdôvodnila vývojom vzťahov EÚ s Ruskom po vystupňovaní konfliktu na Ukrajine a uviedla, že rokovania budú pokračovať na expertnej úrovni.

Gazprom navyše zatiaľ nezískal výnimku z legislatívy EÚ o povinnosti vlastníckeho oddelenia výroby a distribúcie energií. Minulý týždeň komisia oficiálne vyzvala bulharskú vládu, aby zastavila práce na plynovode, čo zdôvodnila pretrvávajúcimi pochybnosťami o súlade projektu ruskej spoločnosti Gazprom s právom Európskej únie.

Plynovod Južný prúd má dopravovať zemný plyn cez Čierne more do južnej a strednej Európy. Buduje ho firma Gazprom s cieľom diverzifikovať prepravné trasy pri exporte zemného plynu. Na výstavbe pozemnej časti plynovodu sa medzivládnymi dohodami zaviazali podieľať Bulharsko, Srbsko, Maďarsko, Grécko, Slovinsko, Chorvátsko a Rakúsko. Odhadované celkové náklady na projekt sú viac ako 15 mld. eur. Od roku 2018 by mal plynovod prepravovať do Európy do 63 mld. kubických metrov plynu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá