Strana Právo a spravodlivosť napadla na Ústavnom súde platnosť eurovolieb

Strana Právo a spravodlivosť napadla na Ústavnom súde platnosť eurovolieb
Zdroj foto: SITA
Politická strana Právo a spravodlivosť napadla v stredu 4. júna na Ústavnom súde (ÚS) SR platnosť volieb do Európskeho parlamentu, ktoré sa konali 24. mája.

Podľa podania zverejneného na oficiálnej stránke ÚS strana požaduje, aby ÚS vydal predbežné opatrenie, ktorým nariadi zvoleným europoslancom, aby sa až do rozhodnutia o tejto sťažnosti zdržali výkonu všetkých práv a povinností, ktoré im vznikli v dôsledku volieb do Európskeho parlamentu, a najmä, aby sa zdržali výkonu funkcie poslancov.

Neplatnosť, respektíve nezákonnosť a neústavnosť volieb odôvodňuje strana najmä tým, že nastali zásadné pochybnosti pri kreovaní okrskových volebných komisií, ďalej tým, že došlo k utajenému zasadnutiu Ústrednej volebnej komisie 13. mája. Právo a spravodlivosť tiež spochybňuje pravidlá v predvolebnom boji a poukazuje na chyby pri sčítavaní hlasov a tiež na absenciu kontroly sčítavania hlasov.

Strana uvádza, že prostredníctvom emailu oznámila starostom obcí a primátorom miest, že deleguje do okrskových volebných komisií 4235 členov v 3686 volebných komisiách v 1107 obciach. Z rôznych dôvodov mala byť ich elektronická pošta doručená oneskorene alebo na neexistujúce adresy, v ďalších prípadoch starostovia obcí požadovali pečiatku. „Bolo tak zmarené právo strany č. 20 Právo a spravodlivosť na kontrolu volieb,“ uvádza sa v podaní.

Schôdza Ústrednej volebnej komisie dňa 13. mája, na ktorej mala byť prerokovaná sťažnosť strany Právo a spravodlivosť na spôsob kreovania volebných okrskových komisií, sa podľa sťažnosti konala bez zástupcov tejto strany a bez prístupu verejnosti, čo sťažovateľ považuje za hrubé porušenie zásady verejnosti a slobody prístupu k informáciám.

Pri chybách v sčítavaní hlasov sa strana Právo a spravodlivosť odvoláva na skúsenosť novinára, ktorý sa pokúsil zúčastniť na sčítavaní, ale nebolo mu to umožnené. Podľa podania sa na tomto návrhu na vyhlásenie neplatnosti volieb podieľali aj žurnalisti z internetového portálu, na skúsenosť ktorého sa strana Právo a spravodlivosť pri vypracovaní podania odvolávala.

Sťažnosť strany bola na ÚS doručená v poslednom možnom termíne.

Voľby do Európskeho parlamentu sa konali 24. mája. Volebná účasť bola 13,05 percenta, pričom strana Právo a spravodlivosť získala podporu 1,66 percenta voličov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá