Na konferencii SFZ v Senci schválili zmluvu s ÚLK

Na konferencii SFZ v Senci schválili zmluvu s ÚLK
Zdroj foto:
Jedným z najzaujímavejších bodov piatkovej konferencie v Senci bolo schválenie návrhu zmluvy medzi Slovenským futbalovým zväzom (SFZ) a Úniou ligových klubov (ÚLK) o vzájomnej spolupráci, pretože tá doterajšia má platnosť len do 30. júna 2014.

Obidva spomenuté subjekty mali dlhší čas rozdielne názory, napokon však našli spoločnú reč na riadenie dvoch najvyšších republikových súťaží v nastávajúcom období, ktoré mala dosiaľ pod kuratelou ÚLK.

Pôvodne chcel prevziať zodpovednosť za riadenie prvej a druhej ligy Slovenský futbalový zväz, s čím Únia ligových klubov nesúhlasila. Postupne sa názory zástupcov obidvoch strán zbližovali. Napokon sa dohodli, že ÚLK si ponechá riadenie prvej ligy a športovo-technická komisia SFZ bude riadiť druhú ligu. Predchádzajúca zmluva medzi SFZ a ÚLK bola na päť rokov, teraz je ohraničená iba obdobím jedného roka: od 1. júla 2014 do 30. júna 2015.

"Ku kompromisnému zneniu zmluvy sme sa dopracovali v rámci pracovnej skupiny, ktorú tvorili zástupcovia ÚLK Ivan Kozák, Viliam Ondrejka, Pavel Halabrín, Petr Kašpar, Róbert Rybníček a Denis Marton. Za SFZ Ján Kováčik, Richard Havrilla, Karol Belaník, Jozef Kliment a Jaroslav Rybánsky. Chcem oceniť, že rokovania boli veľmi vecné, niesli sa v duchu obojstranného chcenia. Obidve strany sa chceli dohodnúť a nájsť také riešenie, ktoré bude vyhovujúce pre oboch aktérov. Dospeli sme k dobrému kompromisu a zástupcovia SFZ i ÚLK ho vnímajú ako riešenie, na základe ktorého sa budeme v tomto vzťahu cítiť komfortne. Zmluvu schvaľujeme na jeden rok. Pri jej návrhu sme sa vrátili do minulosti a veľmi jasne si obaja aktéri povedali, čo sa im v tom predchádzajúcom období nepáčilo. Nadchádzajúce obdobie nazvali zástupcovia ÚLK novou šancou. Ja verím, že v priebehu roka uvidíme, akým spôsobom bude spolupráca fungovať. Som presvedčený, že to bude dobre. Verím, že keď sa ÚLK presťahuje do priestorov SFZ, budeme žiť na jednej chodbe, budeme denno-denne v kontakte a budeme spoločne riešiť všetky problémy a nebudeme zavádzať do fungovania dvojkoľajnosť, tak vzájomná spolupráca bude naozaj dobrá," vyhlásil počas konferencie SFZ v Senci prezident SFZ Ján Kováčik.

Následne delegáti konferencie SFZ takmer jednomyseľne odobrili platnosť zmluvy: 79 z 81 delegátov hlasovalo za, dvaja sa zdržali hlasovania, čím sa splnila podmienka nadpolovičnej väčšiny v prípade hlasovania o tomto bode programu konferencie.

Ako je známe, najvyššia slovenská futbalová súťaž sa bude počas nasledujúcich štyroch sezón, počnúc ročníkom 2014/2015, volať od júla Fortuna liga - podľa nového titulárneho partnera. Doterajší názov Corgoň liga zanikne, lebo spoločnosť Heineken Slovensko sa rozhodla pre iné strategické zámery ukončiť spoluprácu s ÚLK.

Pokiaľ ide o druholigovú súťaž, z tucta mužstiev po skončení ročníka 2013/2014 nezostúpil priamo ani jeden tím. Po schválení reorganizácie delegátmi na vlaňajšej konferencii Slovenského futbalového zväzu bude mať II. liga v sezóne 2014/2015 dovedna 24 účastníkov: na regionálnom princípe sa utvoria dve skupiny po dvanástich mužstvách.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá