Štát sa stal jediným akcionárom SPP

Aktualizované:
Štát sa stal definitívne jediným vlastníkom Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Zavŕšil sa tak proces prevzatia 49-percentného podielu SPP od českej spoločnosti Energetický a průmyslový holding (EPH).

"Považujeme to za veľmi prospešné pre túto krajinu. Ľudia sa nemusia obávať, že by došlo k zvyšovaniu cien plynu. Považujeme proces prevzatia SPP z hľadiska cenovej politiky za veľmi dôležitý. Ja sa z toho rozhodnutia veľmi teším,“ povedal na tlačovej besede po rokovaní vlády premiér Robert Fico. "Dnes bola táto transakcia schválená na valnom zhromaždení spoločnosti. Dovolíme novovyberaných predstaviteľov SPP v najbližších dňoch. Začiatkom budúceho týždňa bude proces výberového konania ukončený,“ dodal minister hospodárstva Tomáš Malatinský.

Kabinet Roberta Fica schválil prevzatie 49-percentného podielu SPP od českej spoločnosti EPH v septembri 2013. Štát má v pláne ovládnuť cenotvorbu zemného plynu pre odberateľov v najväčšom slovenskom dodávateľovi plynu. "Nebudeme podávať nezmyselné cenové návrhy, ktoré by poškodzovali ľudí. Budeme mať absolútnu kontrolu nad kalkuláciou nákladových položiek,“ podotkol Fico s tým, že cenovú stabilitu v oblasti cien plynu udržia minimálne ešte počas dvoch rokov vládnutia jeho kabinetu.

Jedinou cenou za prevzatie materskej spoločnosti SPP je prevzatie celého dlhu v objeme 120 mil. eur, ktorý podnik vygeneroval aj vďaka regulácii cien plynu v segmente domácností. Premiér Fico verí, že aj vďaka novej zmluve s Gazpromom sa podarí štátu konsolidovať hospodárenie vo firme v priebehu štyroch rokov. "Nové podmienky sú výhodnejšie ako to bolo v minulosti,“ dodal Fico. Strata sa podľa neho bude negovať aj vďaka novým podmienkam pri uskladňovaní ruského plynu v zásobníkoch či pripravovanej reštrukturalizácii podniku.

Česká spoločnosť EPH, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetinský a Petr Kellner a slovenská finančná skupina J&T, kúpila začiatkom minulého roka 49-percentný podiel SPP od bývalých akcionárov, spoločností GDF Suez a E.ON Ruhrgas, za 2,6 mld. eur. EPH naďalej zostáva minoritným vlastníkom s manažérskou kontrolou v dvoch dcérskych spoločností SPP Distribúcia a Eustream. Majoritným vlastníkom je štát.

Slovenský plynárenský priemysel je energetická spoločnosť, pričom priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. SPP poskytuje dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch.

Pozrite si aj tlačovú besedu

TOP videá

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá