Dzurinda a Mikloš vystupili z SDKÚ-DS

Aktualizované:
Dzurinda a Mikloš vystupili z SDKÚ-DS
Zdroj foto: SITA
Dvojnásobný expremiér Mikuláš Dzurinda a exminister financií Ivan Mikloš vystupili z materskej SDKÚ-DS. Dôvodom sú nenaplnené ambície strany.

"SDKÚ-DS bola od svojho vzniku jedným z rozhodujúcich činiteľov slovenskej politiky. Bola lídrom reforiem, ktoré umožnili Slovensku zavŕšiť integračné úsilie a prinášala riešenia a alternatívy vo všetkých oblastiach - spoločenskej, bezpečnostnej, ekonomickej, sociálnej, domácej i zahraničnej politike. Dôvera voličov nám umožnila trikrát zostaviť koaličnú vládu a niesť rozhodujúcu zodpovednosť za jej činnosť," uviedli Dzurinda a Mikloš.

Pripomínajú, že po neúspešnom volebnom výsledku v roku 2012 došlo k výmene vedenia s ambíciou reštartovať politiku SDKÚ-DS a vrátiť jej dôveru, ktorú požívala počas prvých desiatich rokov pôsobenia. "Dnes, po dvoch rokoch a viacerých voľbách sa zdá, že táto ambícia ostáva nenaplnená. V poslednom čase sú opakovane medializované informácie o vnútorných sporoch, možných zmenách a výmenách vo vedení SDKÚ-DS, kde sa objavujú aj špekulácie v súvislosti s našimi menami," píšu politici vo vyhlásení.

Do týchto vnútrostraníckych diskusií sa podľa svojich slov zámerne nezapájali. "Chceli sme, nech nové vedenie má priestor pre uplatnenie svojej vízie pri plnej zodpovednosti za smerovanie SDKÚ-DS. Aby sme umožnili slobodnú výmenu názorov a neboli ani zo strany vedenia, ani zo strany jeho kritikov a už vôbec nie zo strany médií vťahovaní do tohto zápasu, rozhodli sme sa k dnešnému dňu ukončiť naše členstvo v SDKÚ-DS," dodávajú Mikloš a Dzurinda a prajú strane veľa šťastia pri hľadaní najlepšieho riešenia a úspech v jej ďalšej činnosti.

Aktuálne neuvažujú o vstupe do inej strany

"Nepredpokladám, že budem v roku 2016 kandidovať do NR SR. To ale neznamená, že sa nebudem verejne angažovať," upozornil Mikloš. Dzurinda to vidí podobne a uviedol, že v SDKÚ-DS nekončia pre to, aby zakladali politické strany. Na druhej strane priznal, že ho politika baví, považuje ju za fascinujúce remeslo, a preto ho téma konca v politike nenapadla. "Cieľom nie je strana, to je len nástroj, cez ktorý môžete niečo urobiť," vysvetlil.

Či zostanú v poslaneckom klube SDKÚ-DS, nechávajú na vedení strany. "Nechceme škodiť. Ak bude záujem udržať klub, sme pripravení o tom hovoriť," povedal Dzurinda. Po ich odchode by totiž počet členov klubu SDKÚ-DS klesol z osem na šesť, čo by znamenalo jeho zánik.

Mikloš zopakoval, že na vystúpenie z SDKÚ-DS mali dva hlavné dôvody a rozhodli sa minulý týždeň. Jednak to bola nespokojnosť s tým, ako strana funguje a vyvíja sa. "Nechceme ďalej niesť spoluzodpovednosť za tento vývoj. Druhým dôvodom je vťahovanie nás do vnútorných sporov a polemík napriek tomu, že sme sa jasne dištancovali. Ja som verejne odmietol, že by som sa chcel uchádzať o vedúce funkcie v SDKÚ-DS," prízvukoval. S Frešom o odchode zo strany nevyjednávali, jednoducho mu to oznámili. "Zobral to na vedomie," dodal Mikloš.

Dzurinda tvrdí, že rozhodnutie o odchode sa nerodilo ľahko, ale po dlhšej konzultácii. "Bolo to jedno z vážnejších rozhodnutí. Boli chvíle v politike, keď ma bolel žalúdok. Neraz, keď som potreboval podporu strany, mojim súpútnikom nebolo ľahko. Hovoril som, že keď strana bude schopná prijímať rozhodnutia aj napriek bolestiam žalúdka, bude mať budúcnosť. Neskrývam, že aj dnes ma pobolieva, ale cítim aj súlad tohto rozhodnutia s mojím svedomím," uistil.

Ďalší vývoj a šance na prežitie SDKÚ-DS Dzurinda hodnotiť nechcel. "Nebolo by to poctivé ani kolegiálne," deklaroval. Či ich budú nasledovať nejakí členovia, nevedia, keďže podľa svojich slov nič neorganizovali a bolo to ich osobné rozhodnutie.

Na otázku, či by sa strana vyvíjala lepšie, ak by sa jej predsedníčkou stala Iveta Radičová, a nie Pavol Frešo, odvetil, že Radičová nomináciu na predsedníčku odmietla. "Načo ďalej špekulovať, jednoducho to nechcela," povedal.

Pozrite si aj tlačovú besedu

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá