Snowden by odišiel do Brazílie, ak by mu udelili azyl

Snowden by odišiel do Brazílie, ak by mu udelili azyl
Zdroj foto: SITA
Bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden v minulosti požiadal o azyl aj Brazíliu. V nedeľňajšom rozhovore pre miestnu stanicu TV Globo však potvrdil, že krajina na jeho žiadosť zatiaľ neodpovedala.

Snowdenovi vyprší povolenie na pobyt v Rusku už v auguste. "Ak by mi Brazília ponúkla azyl, s radosťou by som to prijal," uviedol Američan. "Keď som bol na (moskovskom) letisku, poslal som žiadosti do viacerých krajín. Brazília bola jednou z nich, išlo o oficiálnu žiadosť," dodal.

Bývalý spolupracovník americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) minulý týždeň priznal, že nebol iba obyčajným informačným analytikom, ale mal špeciálny "špionážny výcvik" a zaoberal sa elektronickou špionážou. Poprel tak pôvodné informácie o tom, že bol radovým počítačovým expertom. Snowden odhalil kauzu okolo masového sledovania komunikácie miliónov Američanov zo strany americkej NSA. Do svojej krajiny sa však odmieta vrátiť, keďže by sa mu tam podľa jeho slov nedostalo spravodlivého procesu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá