Najčistejšiu vodu na kúpanie má Cyprus

27.5.2014 13:51

Najlepšia kvalita vôd na kúpanie v Európskej únii je naďalej na Cypre. Vyplýva to z výročnej správy, ktorú pred začiatkom letnej dovolenkovej sezóny zverejnila dnes v Bruseli Európska environmentálna agentúra (EEA).

Najčistejšiu vodu na kúpanie má Cyprus
Foto: SITA/AP

Upozornila v nej, že v oblastiach zasiahnutých povodňami sa nečistoty dostali do vodných tokov a jazier, čo je napríklad problémom Írska.

EEA vo svojej správe informuje o výsledkoch testovania kvality vôd v roku 2013 na vyše 22.000 plážach, v riekach a jazerách krajín Európskej únie, Švajčiarska a prvýkrát aj Albánska.

Cyprus, ktorý je silno závislý od cestovného ruchu, sa drží na špici tabuľky už niekoľko rokov. A opäť všetkých jeho 112 miest na kúpanie, ktoré EEA testovala, splnilo najvyšší štandard kvality. Jedinou ďalšou krajinou so 100-percentnou kvalitou je Luxembursko.

Hneď za Cyprom nasledujú s najlepšou kvalitou vôd na kúpanie Malta, Chorvátsko a Grécko.

Na opačnom konci tabuľky sa ocitli Holandsko, Belgicko, Francúzsko, Španielsko a Írsko, ktoré dopadli najhoršie - EEA ohodnotila 2,5-5,1 percenta ich miest na kúpanie známkou zlé alebo nevyhovujúce. V roku 2012 bolo Belgicko celkom najhoršie, EEA vtedy označila za zlé 13 percent jeho miest na kúpanie.

V Albánsku, pre ktoré nie je správa EÚ právne záväzná, skončilo so zlým či nevyhovujúcim výsledkom 8,2 percenta testovaných miest.

Celkove však takmer 95 percent vôd na kúpanie spĺňa minimálne štandardy kvality EÚ, konštatovala správa. Z toho je 82,6 percenta vynikajúcej kvality, čo je o 4,3 percenta viac než v roku 2012. Zlú kvalitu vôd na kúpanie mali iba dve percentá zo všetkých testovaných miest.

"Kvalita vôd na kúpanie v Európe sa počas uplynulých dvoch desaťročí zlepšila, už nevypúšťame také veľké objemy splaškov priamo do vody," citovala agentúra DPA riaditeľa EEA Hansa Bruyninckxa.

Upozornil však, že intenzívne dažde a záplavy by mohli spôsobiť, že kanalizačné systémy nebudú postačovať a zdraviu škodlivé baktérie sa vyplavia z obrábanej pôdy do riek a morí. "Nemôžeme si dovoliť sebauspokojenie s takým vzácnym zdrojom, ako je voda," dodal eurokomisár pre životné prostredie Janez Potočnik.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok