Rosnefť a BP podpísali dohodu o prieskume ropných ložísk v Rusku

25.5.2014 11:08

Ruská ropná firma Rosnefť a britský koncern BP podpísali v sobotu (24.5.) dohodu o spoločnom prieskume ťažšie dostupných ložísk ropy v Rusku. Je to prvá významnejšia dohoda od rozhodnutia západných vlád uvaliť na Rusko sankcie za anexiu Krymu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Rosnefť a BP podpísali dohodu o prieskume ropných ložísk v Rusku
Foto:

Generálny riaditeľ Rosnefti Igor Sečin patrí pritom medzi okruh podnikateľov blízkych prezidentovi Vladimirovi Putinovi, na ktorých USA uvalili sankcie.

Práve predstavitelia západných energetických firiem svojou účasťou zachránili ekonomické fórum v Petrohrade pred úplným fiaskom. Aj vďaka tomu možno šéfovia ruských bánk a veľkých podnikov nedali najavo žiadne obavy zo sankcií.

"Naša krajina si dala za cieľ nielen udržať a zlepšiť svoje postavenie jedného z najväčších svetových dodávateľov energií, ale stať sa tiež lídrom transformácie globálnej energie," vyhlásil Putin na fóre.

Rusko je najväčším svetovým dodávateľom ropy a jeho súčasná produkcia sa pohybuje okolo úrovne 10,5 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) denne. Väčšina tejto produkcie však pochádza z takmer vyčerpaných západosibírskych ropných polí.

Moskva preto dúfa, že sa jej podarí rovnako ako Spojeným štátom nahradiť tieto ropné polia ťažbou suroviny z bridlíc. USA sa vďaka bridlicovej rope darí znižovať dovoz komodity zo zahraničia a pripravujú sa aj na jej export. To núti ostatných producentov čierneho zlata, vrátane Ruska, aby hľadali nových odberateľov v Ázii.

Sečin a šéf ruskej divízie BP David Campbell za prítomnosti prezidenta Putina podpísali v sobotu dohodu o prieskume ložísk ropy v regióne Volga-Ural v strednom Rusku. Rosnefť bude mať v spoločnom podniku 51-% podiel a BP zvyšných 49 %. Britský koncern však vlastní aj 20 % akcií Rosnefti.

Americkí experti odhadujú zásoby ropy v bridlicových horninách v Rusku na 75 miliárd barelov, čo je viac ako v prípade USA, ktoré majú zhruba 58 miliárd barelov bridlicovej ropy.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok