Ani druhý okrúhly stôl nepriniesol riešenie, na Ukrajine sa stále bojuje

18.5.2014 08:32

Výzvou ukrajinskému parlamentu, aby prediskutoval a prijal memorandum o mieri a potrozumení, sa v sobotu skončil druhý okrúhly stôl národnej jednoty, ktorý sa konal v meste Charkov na nepokojnom východe Ukrajiny. Informovala o tom agentúra UNIAN.

Memorandum navrhuje odzbrojenie všetkých ilegálnych ozbrojených skupín, ukončenie protiteroristickej operácie na juhovýchode Ukrajiny a návrat vojakov na ich predchádzajúce pozície. Má tiež obsahovať podporu ženevských dohôd, odsúdenie nezákonného použitia zbraní a násilia, ktoré viedlo k masovému zabíjaniu ľudí a ďalším zločinom proti ľudskosti.

Memorandum tiež navrhuje uskutočniť ústavnú reformu, v ktorej bude zakotvená decentralizácia štátnej správy. Akékoľvek ekonomické, politické a medzištátne zväzky bude možné uzatvárať výlučne na základe výsledkov referenda. Obyvatelia regiónov majú dostať možnosť riešiť svoje problémy v miestnych referendách.

Účastníci okrúhleho stola navrhli prijať zákon o amnestii pre občanov, ktorí sa zúčastnili na masových protestoch v uplynulých týždňoch. Amnestia sa nebude týkať najzávažnejších trestných činov namierených proti životu a slobode ľudí.

Premiér Arsenij Jaceňuk sa po schôdzke vyslovil za osobitnú ochranu ruského jazyka a decentralizáciu moci, teda prenos právomocí na regióny. "Sme pripravení urobiť všetko pre jednotu ukrajinského štátu," citovala ho agentúra DPA.

Takisto oznámil konanie ďalších okrúhlych stolov. Tretí sa uskutoční 21. mája v meste Čerkasy ležiacom asi 200 kilometrov južne od Kyjeva. Toho dnešného sa tak ako prvého stredajšieho stretnutia v Kyjeve nezúčastnili zástupcovia proruských separatistov z východu Ukrajiny.

Podľa bývalého ukrajinského prezidenta Leonida Kravčuka bol dnešný okrúhly stôl otvorenejší, pretože prišli aj zástupcovia opozície a regiónov s rusky hovoriacim obyvateľstvom.

Krátko pred začatím okrúhleho stola došlo na východe Ukrajiny k prestrelke medzi proruskými separatistami a ukrajinskými vojakmi. Približne 150 separatistov malo počas nej oslobodiť z rúk asi 70 príslušníkov pohraničnej stráže samozvaného guvernéra Luhanskej ľudovej republiky Valerija Bolotova, ktorého pohraničníci predtým zatkli na kontrolnom stanovišti pri návrate z liečenia v Rusku. V boji boli použité granáty a guľomety, povedal hovorca pohraničníkov. O prípadných obetiach zatiaľ nie je nič známe.

Osem dní pred prezidentskými voľbami dnes predstavitelia ústrednej volebnej komisie v Kyjeve informovali o veľkých problémoch s ich organizáciou na východe Ukrajiny, kde sa vzhľadom na boje medzi vládnymi silami a proruskými separatistami príprava hlasovania v niektorých volebných obvodoch ani nezačala.

ua.jpg Foto:

V Slovjansku a Kramatorsku sa stále bojuje

Z východoukrajinského mesta Slovjansk a jeho okolia sa aj v nedeľu ozýva streľba a výbuchy. Ruské tlačové agentúry citujú separatistického lídra samozvanej Doneckej ľudovej republiky Miroslava Rudenka, podľa ktorého sa boje medzi ukrajinskými jednotkami a proruskými ozbrojencami v noci na nedeľu zintenzívnili potom, čo sa ukrajinskí vojaci pokúsili obsadiť stanovištia kontrolované "jednotkami domobrany". Ozbrojené strety pokračujú aj v meste Kramatorsk na severe Doneckej oblasti. "Boje sa zintenzívnili v nedeľu ráno," povedal Rudenko, ktorý je tiež veliteľom doneckých domobrancov. Prípadný počet obetí či zranených neuviedol.

Samozvaný starosta Slovjanska Vjačeslav Ponomarjov povedal, že pri útoku na mesto prišlo o život sedem ukrajinských vojakov. Strana separatistov straty neutrpela, no jeden človek bol ťažko zranený. Vládne sily sa podľa neho snažia preniknúť do mesta. "My im to nedovolíme," vyhlásil Ponomarjov.


zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok