Zdravotnícky výbor nepodporil zrušenie transformácie nemocníc

SITA
13.12.2011 19:24

Parlamentný výbor pre zdravotníctvo nepodporil pozmeňujúci návrh poslanca Richarda Rašiho (Smer-SD) na zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti.

Zdravotnícky výbor nepodporil zrušenie transformácie nemocníc

Návrh získal podporu len u prítomných opozičných poslancov, členovia výboru za SDKÚ-DS hlasovali proti nemu a poslanci za KDH, Most-Híd a SaS sa zdržali hlasovania. Ako na rokovaní výboru uviedol poslanec Peter Markovič (SDKÚ-DS), na zrušenie transformácie nemocníc nie je dôvod, keďže je do parlamentných volieb pozastavená. „Je zbytočné to prijať, aj tak nikto tri mesiace transformovať nebude,“ povedal.

Súčasťou legislatívneho návrhu na riešenie požiadaviek lekárov nie je zvyšovanie platov lekárov od 1. januára 2013, hoci memorandum dohodnuté s lekárskymi odborármi takýto krok obsahuje. „Nepovažujem za správne a zodpovedné, aby sme robili záväzky pre budúcu vládu,“ povedal predseda výboru Viliam Novotný (SDKÚ-DS). Rovnako sa vyjadril aj poslanec Markovič. Ten však dodal, že je pripravený zahlasovať za zvýšenie platov lekárov od 1. januára 2013 v prípade, ak takýto pozmeňujúci návrh podá opozičný poslanec. „Všetko je na poslancoch,“ uviedol po rokovaní výboru minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.

Klamstvo strieda klamstvo, keď minister zdravotníctva hovorí, že memorandum sa plní v plnom rozsahu,“ povedal šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marian Kollár. Dohovory s vládou tak podľa neho absolútne neplatia. „V žiadnom prípade nebudeme spokojní s návrhom, ktorý bol zo strany vlády posunutý do parlamentu,“ tvrdí.

Podľa samotného legislatívneho návrhu by sa platy lekárov mali zvyšovať v dvoch fázach - k začiatku budúceho roka a k 1. júlu 2012. Podľa memoranda však platy mali ísť hore ešte raz, a to k začiatku roku 2013. Celkovo by tak podľa návrhu mali mzdy stúpnuť k 1. januáru budúceho roka na 1,05-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve spred dvoch rokov u neatestovaných lekárov a na 1,6-násobok u atestovaných, k júlu by sa mali dvihnúť na 1,2-, respektíve 1,9-násobok. Posledný rast na úroveň 1,25- alebo 2,3-násobok v návrhu novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti chýba. Lekári však už podpísali zmluvy, ktoré im navýšenie garantujú tak, ako je uvedené v memorande. Návrh tiež neobsahuje v memorande deklarované zrušenie

Novela rozširuje cez novelu Zákonníka práce aj okruhu subjektov, na ktoré sa vzťahuje Zákonník práce, o zamestnancov vykonávajúcich zdravotnícke povolanie. Zároveň určuje, aby zamestnancovi, ktorý vykonáva zdravotnícke povolanie, patrilo za prácu nadčas, ktorá presahuje zákonom určený rozsah práce nadčas, náhradné voľno. Ak zamestnávateľ takéto náhradné voľno neposkytne, ďalšou možnosťou je dať zamestnancovi pracovné voľno na ďalšie vzdelávanie v rozsahu práce nadčas, ktorá presahuje zákonom určený rozsah alebo náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku. V memorande sa pritom píše, že v prípade prekročenia zákonom stanovených nadčasov dostanú zdravotníci nielen pracovné voľno na ďalšie vzdelávanie, ale zároveň súbežne s tým aj náhradu mzdy.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok