V Luhansku a Donecku sa konali referendá, sprevádzalo ich násilie

11.5.2014 07:13

Lídri proruských separatistov a odporcov vlády v Kyjeve na nedeľu zorganizovali ľudové hlasovania, ktoré centrálna vláda spolu s USA označili za protiústavné. Hlasovania zostávajú nejasnými vrátane samotného znenia otázky či zoznamu oprávnených voličov.

V Krasnoarmejsku strieľali do ľudí

Príslušníci ukrajinskej Národnej gardy začali strieľať do davu pred radnicou v Krasnoarmejsku na východe Ukrajiny; predstaviteľ miestnych vzbúrencov vyhlásil, že boli aj obete na životoch. Informovala o tom dnes agentúra AP.

K streľbe došlo niekoľko hodín po tom, ako desiatky gardistov zastavili hlasovanie v referende o zvrchovanosti regiónu.

Fotograf agentúry The Associated Press, ktorý streľbu videl, povedal, že dvaja ľudia ležali na zemi bez pohybu. Agentúra ITAR-Tass citovala vodcu povstalcov, Denisa Pušilina, ktorý vyhlásil, že na mieste bol nespresnený počet obetí na životoch.

Niekoľko hodín predtým prišli gardisti do mestečka ležiaceho asi 30 kilometrov od oblastného hlavného mesta Doneck. Zastavili hlasovanie v referende, ktoré sa konalo pred radnicou a obsadili budovu. večer dorazilo niekoľko ďalších gardistov a došlo k bitke s ľuďmi zhromaždenými okolo budovy. Potom gardisti začali strieľať.

Referendá od začiatku sprevádzali nejasnosti a chaos

Separatisti hovoria o viac ako siedmich miliónoch oprávnených voličov z viac ako desiatich miest, nad ktorými majú povstalci kontrolu. Ich lídri predpovedajú 90-percentnú účasť. Hlasovacie miestnosti v školách sa otvorili o ôsmej hodine tamojšieho času a zatvoria sa o 12 hodín neskôr.

Organizátori však nemajú prístup k aktuálnymi zoznamom voličov. Ukrajinská ústava navyše zakazuje referendum, ktoré sa nekoná na území celej krajiny a ktoré neschváli parlament v Kyjeve. Verejná mienka taktiež nie je jednoznačná a podľa prieskumov podporuje odštiepenecké nálady v priemyselných regiónoch krajiny menej ako polovica ich obyvateľov.

Pred konaním plebiscitov varoval dočasný prezident Ukrajiny Oleksandr Turčynov. Podľa jeho slov by hlasovanie za odtrhnutie podporilo "vypuknutie katastrofy" a znamenalo by to "úplné zničenie hospodárstva, sociálnych programov a života vo všeobecnosti pre väčšinu obyvateľov týchto regiónov". EÚ sa obáva najmä narušenia príprav na májové prezidentské voľby, od ktorých si spolu so Spojenými štátmi sľubuje stabilizáciu situácie. Nemecko a Francúzsko preto už pohrozili, že na zodpovednosť budú brať Rusko. Lídri separatistov však stredajšiu výzvu ruského prezidenta Vladimira Putina na odloženie hlasovaní odmietli.

Proruskí aktivisti ešte začiatkom apríla po obsadení úradných budov v Donecku a Luhansku oznámili vznik ľudových republík a záujem o nezávislosť od vlády v Kyjeve. Podobná situácia predchádzala aj marcovému pripojeniu ukrajinského polostrova Krym k Ruskej federácii, čo vyústilo do najväčšej krízy medzi Západom a Moskvou od studenej vojny. Obzvlášť napätá je situácia na východe Ukrajiny, ktorý podporoval zosadeného proruského prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyča.

V Luhanskej oblasti počas referenda údajne zastrašujú ľudí

Z Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny, kde sa dnes koná referendum o štatúte regiónu, hlásia problémy s bezpečnosťou, informovala agentúra ITAR-TASS.

Predstaviteľ tlačového strediska pre otázky referenda Vasilij Nikitin tvrdí, že "ozbrojení ľudia, istá 'Národná garda', zastrašujú ľudí v okrese a presúvajú vojenskú techniku z jednej lokality do druhej". Volebnú účasť v takzvanej Luhanskej ľudovej republike však označil za vysokú.

Podobne aj spolupredseda vlády samozvanej Doneckej ľudovej republiky Denis Pušilin. "Pred volebnými miestnosťami sú obrovské rady. Ľudia chcú hlasovať," uviedol.


Obyvatelia odpovedajú na otázku, či podporujú "akt o štátnej samostatnosti" svojich regiónov. Volebné miestnosti sa zatvoria o 22.00 h miestneho času (21.00 h SELČ). Výsledky budú oznámené v pondelok, píše ITAR-TASS.


Agentúra AP uviedla, že dočasný ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov varoval pred nezávislosťou východných oblastí. Stúpenci nezávislosti podľa neho "nechápu, že to bude úplná deštrukcia ekonomiky, sociálnych programov a života väčšiny populácie".


Niektorí voliči podľa agentúry Reuters vnímajú referendum ako krok k autonómii v rámci Ukrajiny, iní ako krok k nezávislosti a ďalší ako krok smerom k pripojeniu k Rusku.

ukrajina referendum (SITA).jpg Foto:

Zo Slovjanska hlásia niekoľko explózií

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok