Finále online testu: po dotankovaní nastala zmena v poradí
Je dotankové a náš test spotreby na konci. Poznáme výsledné hodnoty, ktoré trochu premiešali poradie. Rozdiel medzi najlepším a najhorším benzínom je však len 0,9 l/100 km. Zároveň spúšťame online porovnanie dvoch trás z Chorvátska do Banskej Bystrice.
Spiatočnú cestu sme si spestrili trajektom. Podľa ukazovateľov stavu paliva v nádrži sme tušili, že minimálne Kia už dlho s palivom nevydrží. Preto sme sa rozhodli pre trajekt a potiahnuť trasu po okreskách po pobreží, nech dotankujeme ešte pred výjazdom do kopcov a na diaľnicu, aby nebol veľký rozdiel v podmienkach trasy medzi Hondou a ostatnými. Po dotankovaní nastala jedna zmena v poradí.
Náš test ukázal, že riadiť sa údajmi palubných počítačov pri porovnávaní nie je našťastnejšie. Každý má určitú odchýlku. Väčšinou ukazujú nižší priemer než je skutočnosť, s výnimkou Hondy. Najväčšia odchýlka medzi realitou a nameranou spotrebou bola u Kie – 0,7 l. Z dlhdobého hľadiska sa s väčšími odchýlkami stretávame aj u iných značiek, z výsledku Kie by som nerol nejaké uzávery. Je to vyslovene od auta k autu.
Pre náš test je podstatná reálna spotreba, od jedného dotankovania po druhé.
Najlepší výsledok podľa očakávania dosiahol Peugeot – nameraná hodnota 5,0 l/100 km (palubný 4,7 l/100 km). Honda Civic 1.6 i-DTEC dosiahla vlani priemer 4,4 l/100 km. S modelmi Hyundai i30 a VW Golf sme túto trasu absolvovali s priemerom 5,3 a 5,2 l nafty na 100 km. Takže vzhľadom na úplne surový motor a ťažšiu kombi verziu dosiahol Pugeot pekný výsledok. Medzi benzínmi udržal prvú priečku Seat s priemerom 5,7 l/100 km (palubný 5,6 l/100 km). Na druhé miesto sa dostala Honda s priemerom 6,1 l/100 km (palubný 6,3 l/100 km) a tretia skončila Kia s hodnotou 6,6 l/100 km (palubný 5,9 l/100 km).
Objektívne ale treba priznať, že Honde sme trochu prilepšili včerajším dotankovaním, zatiaľ čo ostatné autá ešte absolvovali na prebiehajúce meranie točenie prejazdov. Nepredpokladáme však, že tých pár kilometrov vlažným tempom by dvihlo spotrebu Hondy až o pol litra a skončila by za Kiou.
Najväčším problémom Hondy je teda malá nádrž a nie objem motora alebo chýbajúci nepriamy vstrek. Z benzínových motorov sme ju pred testom aj teraz najrýchlejšie dotankovali, pretože „rezervu“ nemá kam ukladať. Najdlhšie som sa hral na čerpačke s Kiou, kým som ju dotlačil úplne doplna. V dĺžke hrdiel je teda evidentne rozdiel.
Do Seatu sme dotankovali 49,29 l, do Hondy necelých 44,66 l, do Kie 55,47 l a do Peugeotu 42,94 l.
V čase tankovania Kia ukazovala dojazd 90 km, Seat 120 km a Peugeot 280 km.
Štartujeme porovnanie trás opäť s monitorovacím systémom
Zároveň spúšťame online porovnanie dvoch trás, ktoré sme avízovali včera. Chceme vyskúšať , ktorá z dvoch trás do Banskej Bystrice z poslednej čerpacej stanice v Chorvátsku bude rýchlejšia.
Sme zvedaví, či po dokončení R1 do Banskej Bystrice je teraz rýchlejšie ísť cez Maďarsko po okreskách našou včerajšou trasou a potom z Bratislavy do Banskej Bystrice po diaľnici, alebo cez Budapešť a Šahy.
Seat Leon, teda auto A pôjde cez Lenti, Szombathely, Csornu a Bratrislavu.
Honda Civic (auto B) sa prevezie po diaľnici na Budapešť a odtiaľ cez Šahy do Banskej Bystrice.
Obe autá opäť môžete sledovať cez monitorovací systém Commander:
Prístup k sledovaniu testu: www.commander.sk
Prihlasovacie meno: testchorvatsko
Heslo: ta3motoring