Chorvátsko aj po vstupe do EÚ ekonomicky stagnuje
V Chorvátsku, ktoré sa stalo 28. členom EÚ, desať mesiacov po jeho vstupe do spoločenstva pokles ekonomiky ešte stále pokračuje. Reuters konštatuje, že svojim exjuhoslovanským susedom vysiela trpké signály, že európsky blok nemôže sľúbiť prosperitu.
Údaje Svetovej banky uvádzajú, že Chorvátsko je po Grécku jedinou európskou krajinou, ktorej hrubý domáci produkt (HDP) klesá nepretržite od roku 2008. Znížil sa už o 13 %. Na trende nič nezmení ani fakt, že od 2. štvrťroku minulého roka produkcia priemyslu stále stúpa. K obratu došlo po prvýkrát od roku 2009. Chorvátsky HDP však klesne ešte aj v tomto roku a mierny nárast zaznamená v roku 2015.
Zahraniční investori prejavujú o Chorvátsko malý záujem. Vlani sa vláde nepodarilo nájsť záujemcov pre národného leteckého prepravcu Croatia Airlines, železničného prepravcu Cargo HZ, ani pre poslednú veľkú štátnu banku a výrobcu umelých hnojív Petrokemija.
Investori oceňujú zručnosť chorvátskych zamestnancov a rýchle spojenie po cestách a mori na západ kontinentu, ale odrádza ich častá zmena zákonov a pomalá práca byrokratov.
Mikael Boire, manažér francúzskeho výrobcu automobilových komponentov, uviedol, že sa firma rozhodla pokračovať v investíciách v Chorvátsku, lebo tá prvá sa vydarila. Ešte v roku 2008 kúpila malú továreň a zmodernizovala ju. Dodal, že Slovensko a Rumunsko majú mnohé prednosti, napríklad stimuly pre vytváranie nových pracovných miest. Sú efektívnejšie a plnia to, čo inzerujú.
"Stagnácia," povedal Andrej Grubišič, poradca s americkým odborným vzdelaním ,"je naším scenárom v tom najlepšom prípade". V súkromnom sektore stratila krajina od roku 2008 okolo 200.000 pracovných miest. Zamestnanosť vzrástla o 10.000 ľudí v neproduktívnom a drahom verejnom sektore. Dodal, že krajina sa nepohne vpred, pokiaľ výrazne nezníži výdavky vo verejnom sektore. Ale vláda také ambície neprejavuje.
Líder opozičnej strany HDZ Tomislav Karamarko tento týždeň na podnikateľskom fóre povedal, že si zahraniční investori od krajiny udržujú veľký odstup, ale to sa musí zmeniť. Sľúbil, že keď sa jeho strana dostane k moci, zníži dane a zreformuje administratívu. Vicepremiérka Vesna Pusičová zase hovorí o "radikálnych zmenách" a novej stratégii, ktorá by mala prilákať investorov už v nasledujúcich mesiacoch.
Hrubý domáci produkt Chorvátska je 43 miliárd eur. Má pomerne zdravý bankový systém, v ktorom pôsobia dcéry zahraničných úverových ústavov. Krajina vyčerpala z prostriedkov fondov, ktoré EÚ vyčlenila na jej rozvoj v rokoch 2007 až 2013, len 18 % .