Separatisti napredujú
Proruskí radikáli vraj zastavili postup ukrajinskej armády na severe Doneckej oblasti. Informovala o tom ruská štátna televízia Rossija 24. Pod kontrolou údajne opäť majú mestá Slovjansk a Kramatorsk. Ukrajinské médiá sa o protiofenzíve separatistov nezmieňujú.
Vladimír Putin telefonoval s nemeckou kancelárkou o plyne a o Ukrajine
Ruský prezident Vladimir Putin dnes s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou telefonicky rokoval o kríze na Ukrajine, pričom zdôraznil význam "účinnej medzinárodnej akcie", ktorou by bolo možné dosiahnuť zníženie napätia. Prízvukoval aj dôležitosť priameho dialógu medzi súčasným vedením v Kyjeve a oblasťami na juhovýchode Ukrajiny.
Merkelová v telefonáte vyjadrila spokojnosť so súčinnosťou Ruska pri snahách o dosiahnutie prepustenia skupiny vojenských pozorovateľov OBSE, ktorých v meste Slovjansk zadržali miestni proruskí separatisti. Na slobodu sa dostali v sobotu.
Zo spoločného rozhovoru oboch politikov vyplynulo, že 7. mája do Moskvy pricestuje úradujúci predseda OBSE, švajčiarsky minister zahraničných vecí Didier Burkhalter. Očakáva sa, že v Moskve s ruským vedením prerokuje opatrenia, ktoré by mohli viesť k zníženiu napätia na Ukrajine, uvádza sa vo vyhlásení Kremľa.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa v sobotňajšom rozhovore so svojím americkým rezortným kolegom Johnom Kerrym zhodol na tom, že OBSE by mala zohrávať významnejšiu úlohu pri znižovaní napätia na Ukrajine.
Námestník ruského MZV Grigorij Karasin dnes vyhlásil, že kyjevská vláda potrebuje pomoc pri nadviazaní dialógu s proruskými aktivistami na juhovýchodnej Ukrajine. Dodal, že "v najbližších dňoch budú podniknuté nové opatrenia" s cieľom posadiť za stôl zástupcov Kyjeva a oblasti na juhovýchode Ukrajiny. Bližšie podrobnosti Karasin v rozhovore pre televíziu Rossija-24 neuviedol. Ako spresnila tlačová služba Kremľa, Merkelová v dnešnom vopred naplánovanom telefonáte s Putinom diskutovala aj o dodávkach ruského plynu a jeho tranzite, pričom vychádzali zo záverov schôdzky venovanej tomuto problému, ktorá sa koncom týždňa konala vo Varšave.
Počas piatkových rokovaní vo Varšave Rusko pohrozilo, že obmedzí dodávky zemného plynu pre Ukrajinu, ak nedostane platbu za v apríli realizované dodávky, prípadne zálohu na jún.
Proruskí aktivisti v Odese zaútočili na veliteľstvo polície
Stovky proruských aktivistov dnes v juhoukrajinskom prístavnom meste Odesa zaútočili na budovu veliteľstva polície, pričom vyrazili vchodové dvere a rozbíjali okná.
Ľudia sa pred budovou zhromaždili v sobotu i dnes, aby žiadali prepustenie svojich druhov zadržaných po nepokojoch, ktoré v meste vypukli v piatok a vyžiadali si najmenej 46 obetí na životoch. V tejto bilancii figurujú aj obete požiaru Domu odborov, na ktorý v odvete za predchádzajúce pouličné nepokoje zaútočili prívrženci súčasnej vlády.
Ukrajinskí separatisti sľubujú pomstu za obete z Odesy
Stovky obyvateľov čiernomorského prístavu Odesa na východnej Ukrajine sa aj dnes zišli pred budovou mestskej správy polície, aby zabránili prevozu ľudí zadržaných v súvislosti s piatkovými masovými nepokojmi a požiarom Domu odborov, pri ktorých prišlo o život najmenej 46 osôb.
K politikom, ktorí zo zodpovednosti za dramatických vývoj situácie v Odese obviňujú tamojšiu políciu, sa dnes pridal aj premiér Arsenij Jaceňuk.
Dodal, že prokuratúre nariadil prešetriť prípad a určiť vinníkov tragédie. Agentúra Ukrinform citovala premiérove slová, že svoj diel zodpovednosti za ňu má aj miestne oddelenie tajnej služby, ktoré nedokázalo zabrániť smrti desiatok ľudí.
Agentúra UNIAN dnes informovala, že odporcovia súčasnej vlády v Kyjeve na internet "zavesili" fotografie a adresy a ďalšie informácie o proukrajinských aktivistoch, ktorí sú podľa nich zodpovední za nepokoje v Odese a smrť ich druhov. Súčasne deklarujú, že sú pripravení pomstiť ich smrť.
V obave z provokácií a ďalšieho krviprelievania proukrajinskí aktivisti vyzývajú zasa svojich stúpencov, aby sa dnes nezúčastnili na žiadnych verejných zhromaždeniach.
V Odese je vyhlásený trojdňový smútok na uctenie si pamiatky obetí tragických piatkových udalostí: agentúra Interfax informovala, že zástavy na budovách sú spustené na pol žrde, na uliciach je veľmi málo ľudí, ale mnoho ich je v chrámoch. Pri Dome odborov, v ktorom pri požiari zahynuli desiatky ľudí, i na Gréckom námestí a priľahlej Gréckej ulici, kde sa odohrávali nepokoje, horia sviečky a ľudia tam prinášajú kvety.
V piatok došlo v Odese k potýčkam ukrajinských separatistov, vyzbrojených strelnými zbraňami, s prívržencami súčasného vedenia, ktoré si vyžiadali obete na životoch z radov provládnych aktivistov. Dav stúpencov jednotnej Ukrajiny sa potom vydal k stanovému táboru separatistov na Kulikovom poli, kde podpaľovali stany. Horieť začal aj neďaleko sa nachádzajúci Dom odborov, kde pri požiari prišli o život desiatky ľudí. Podľa predbežného vyšetrovania rozsiahly požiar mohli spôsobiť zápalné fľaše používané počas útoku.
V Doneckej a Luhanskej oblasti zisťujú postoj občanov k územnej celistvosti
Občianske združenie Zväz vlasteneckých síl Donbasu usporiadalo dnes v Luhanskej a Doneckej oblasti "referendum" o územnej celistvosti krajiny.
Asi 100.000 hárkov dnes organizátori rozdali obyvateľom asi 60 miest a dedín Doneckej a Luhanskej oblasti. Respondenti odpovedajú na dve otázky: či podporujú územnú celistvosť Ukrajiny a či sú za posilnenie právomocí miestnych orgánov, ktorých prejavom by bola samostatná rozpočtová a kultúrna politika regiónu.
Jeden z občianskych aktivistov Dmytro Tkačenko pre agentúru Ukrinform spresnil, že "referendum" nemá žiadnu právnu silu. Jeho hlavným cieľom je zistiť "skutočný postoj občanov Doneckej a Luhanskej oblasti k otázke jednoty strany" vyjadrený slobodne, "nie pod hlavňami samopalov". Výsledky prieskumu majú byť známe v pondelok.
Mestá na východe Ukrajiny - Doneck, Luhansk a Charkov - sa začiatkom marca stali dejiskom protivládnych protestov prívržencov federalizácie Ukrajiny. Protesty sa tam podarilo potlačiť, ale rozšírili sa aj do menších miest, napríklad Kramatorska a Slovjanska, kde došlo k obsadeniu vládnych budov proruskými aktivistami.
Situácia sa dramatizuje v ďalších mestách na juhovýchode Ukrajiny
Ukrajinské médiá v noci nadnes informovali, že v meste Mariupol na juhovýchode Ukrajiny sa strieľa, centrum je obkľúčené a polícia bola uvedená do pohotovosti.
Podľa neoverených informácií sa kontrolu nad mestom snažia získať neznámi ozbrojení ľudia, ktorí sa najprv zmocnili kontrolného postu vzdialeného od Mariupola asi 15 kilometrov. Boje sa neskôr preniesli aj do samotného mesta.
Miestne médiá uviedli, že v Mariupole horí filiálka banky Privatbank. Zatiaľ nie je jasné, či požiar súvisí s prestrelkami.
Neprehľadná je aj situácia v Luhansku, kde sa skupina ozbrojencov pokúsila zaútočiť na budovu vojenskej správy.
Podľa tajomníka ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Andrija Parubija Národná garda areál ubránila, ruská agentúra RIA Novosti však informovala, že objekt stále kontrolujú proruskí prívrženci federalizácie Ukrajiny. Podľa tohto zdroja ukrajinskí vojaci budovu opustili.
Proruské sily v Luhansku prerušili vysielanie niekoľkých ukrajinských televíznych kanálov, ktoré nie sú dostupné ani pre používateľov káblovej televízie. Vedenie ukrajinskej televízie 1+1 túto situáciu komentovalo vyhlásením, že proruské sily sa snažia zabrániť šíreniu objektívnych informácií o situácii v oblasti.
Po niekoľkých dňoch relatívneho pokoja zavládlo napätie aj v meste Kosťantynivka, kde sa "teroristi" za pomoci ťažkej techniky v noci nadnes snažili dobyť televízny vysielač. Informoval o tom na svojej facebookovej stránke ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov.
Agentúra ITAR-TASS s odvolaním sa na očitého svedka uviedla, že aj velenie vládnej protiteroristickej operácie nasadilo do bojov v Kosťantynivke obrnené vozidlá a tanky, "ktoré idú proti civilistom".
Neďaleko televízneho vysielača v noci nadnes pristáli vojenské vrtuľníky a vysadení vojakov sa okamžite rozpútala prestrelka, ktorá si vyžiadala niekoľko ranených.
Zložitá je aj situácia v ďalších mestách a dedinách Doneckej oblasti: napríklad v meste Družkivka a v osadách Ivanovka a Pčolkino, kde údajne prišlo o život šesť až desať ľudí, dodala ITAR-TASS.
Organizátori Majdanu vyzývajú na neúčasť na mítingu, boja sa provokácií
V obave, že dnešný míting na kyjevskom Námestí nezávislosti by mohol vyústiť do provokácií, jeho organizátori vyzvali občanov, aby sa na ňom nezúčastnili. Informovala o tom v noci nadnes tlačová služba tzv. Majdanu, na ktorú sa odvoláva agentúra UNIAN.
Podľa jej zdrojov neznáme osoby používateľom sociálnej siete Facebook za zverejnenie oznamu o celonárodnom stretnutí na Námestí nezávislosti na ich stránke ponúkajú po 1000 hrivien.
Z ďalších zdrojov sa organizátori mítingu dozvedeli, že v prípade jeho konania sa z davu má vyčleniť 500-800-členná skupina ozbrojených ľudí, ktorí majú zorganizovať obsadenie vládnych budov, a to tak, že to má pôsobiť dojmom akcie osôb nespokojných so súčasnou kyjevskou vládou. Tieto akcie majú viesť k paralyzovaniu centrálnych vládnych orgánov v čase, keď sa na juhovýchode krajiny koná rozsiahla protiteroristická operácia.
"Buďte všímaví a opatrní, nedajte sa zatiahnuť do provokácií," uvádza sa vo výzve organizátorov dnešného mítingu.
Známa speváčka Ruslana, ktorá sa v zimných mesiacoch angažovala počas protivládnych organizácií, v súvislosti s mítingom upozornila, že nie je známe, kto je jeho organizátorom. Dodala, že "žiadna z miestnych skupín s takou iniciatívou neprišla".