Separatisti obsadili vládne budovy v Luhansku
Stovky proruských separatistov zaútočili na regionálne vládne budovy vo východoukrajinskom meste Luhansk, pričom polícia im v tom nezabránila. Ukrajinská vláda uviedla, že plánujú obsadiť aj miestne televízne stredisko.
"Regionálne vedenie nemá kontrolu nad svojimi policajnými silami," uviedol poradca ministra vnútra Stanislav Rečynský. Ako dodal, polícia v Luhansku "nespravila nič" a ministerstvo má informácie, že najbližšie obsadia miestne televízne centrum. Separatisti okupovali v Luhansku zatiaľ len budovu bezpečnostných síl, ktorej sa zmocnili začiatkom apríla.
Západ a Rusko sa navzájom obviňujú z nedodržiavania aprílovej dohody zameranej na upokojenie situácie na Ukrajine. Európska únia aj Spojené štáty preto zvyšujú nátlak na Rusov a tento týždeň voči ruským vládnym a vojenským predstaviteľom zaviedli ďalšie sankcie. Moskva už oznámila, že pracuje na odvetných opatreniach.
Obsadili aj budovu prokuratúry a televízie
Proruskí separatisti obsadili vo východoukrajinskom meste Luhansk aj úrad regionálneho prokurátora a regionálnu centrálu štátnej televízie. Stalo sa tak krátko po tom, čo dostali pod kontrolu aj budovu oblastnej samosprávy, informovala agentúra Reuters.
Proruské sily do dneška okupovali v Luhansku len budovu miestnej správy Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU). Agentúra UNIAN spresnila, že v utorok o 14.00 h miestneho času vypršalo ultimátum, ktoré ľudia okupujúci budovu SBU dali vedeniu Luhanskej oblasti.
Medzi ich požiadavkami bola amnestia všetkých väzňov zadržiavaných z politických dôvodov, vypísanie referenda o štatúte oblasti, zrušenie rozhodnutia o zvýšení cien a zmena štatútu ruského jazyka na štátny.
OBSE chce mať na Ukrajine minimálne 500 pozorovateľov
Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v utorok oznámila, že plánuje získať pre civilnú misiu na Ukrajine stovky ďalších pozorovateľov. A to aj napriek tomu, že tam proruskí separatisti zadržiavajú sedem vojenských pozorovateľov OBSE, napísala agentúra Reuters.
OBSE sa v marci rozhodla vyslať na Ukrajinu civilnú pozorovateľskú misiu v snahe zmierniť krízu po páde režimu prezidenta Viktora Janukovyča. Najprv tam vyslala 100 pozorovateľov; momentálne ich je 154 a tento počet plánuje zvýšiť na 500.
Táto misia je oddelená od misie vojenských pozorovateľov OBSE, ktorých skupinu 25. apríla zadržali v Slovjansku proruskí separatisti. Vyslanie vojenskej pozorovateľskej misie na rozdiel od civilnej si nevyžaduje súhlas Ruska.
Civilná misia sa doteraz vyhla dramatickým situáciám s výnimkou dvoch incidentov z 27. apríla v Doneckej oblasti. V jednom prípade ozbrojenci podrobili pozorovateľov krížovému výsluchu, obvinili ich zo špionáže a krátky čas zadržiavali, informovala OBSE.