Varga v Kapskom Meste na 14. mieste, je spokojný

27.4.2014 20:55

Slovenský reprezentant Richard Varga obsadil na druhom podujatí osemdielneho seriálu majstrovstiev sveta v triatlone v juhoafrickom Kapskom Meste 14. miesto. Dvadsaťpäťročný olympionik z Londýna Varga dobehol do cieľa mužskej elitnej kategórie o 1:43 min za víťazným Španielom Javierom Gómezom.

Na štarte pretekov v Kapskom Meste figurovalo 62 triatlonistov, na ktorých čakali štandardné objemy 1500 m plávanie, 40 km jazda na bicykli a 10 km beh. Varga nezopakoval skvelé 9. miesto z úvodných pretekov tohtoročného svetového šampionátu v novozélandskom Aucklande, ale aj umiestnenie v najlepšej pätnástke má veľkú cenu. Vďaka nemu sa po dvoch podujatiach seriálu MS posunul z 9. na 8. miesto.

"S výkonom som spokojný a s výsledkom tiež, aj keby si to asi zaslúžilo lepšie umiestnenie. V záverečnom behu som mal v prvom kole krízu, neskôr to už bola slušná jazda. Pred pretekmi som bol veľmi opatrný s prognózou ako dopadnem, keďže som mal žalúdočné problémy začiatkom týždňa a celkovo posledné dva týždne boli hektické," komentoval pre agentúru SITA Richard Varga.

Suverénnym víťazom v Kapskom Meste sa stal favorizovaný Španiel Javier Gómez (1:44:52 h), ktorý zdolal o 19 sekúnd Brita Jonathana Brownleeho a potvrdil pozíciu momentálnej svetovej jednotky. Gómez vyhral aj vlaňajšie septembrové finále Grand Prix v Londýne ako aj prvé tohtoročné majstrovské preteky v Aucklande. Tretí skončil v Kapskom Meste Rus Dmitrij Poľanskij (+43).

Skvelý plavec Varga tradične vychádzal z vody prvý, tentoraz spoločne s Juhoafričanom Henrim Schoemanom. Odstupy medzi najlepšími boli minimálne a v cyklistickej časti bol slovenský reprezentant súčasťou vedúcej 14-člennej skupiny. V depe na konci cyklistickej a začatku bežeckej časti bol Varga vo výhodnej pozícii medzi prvými troma pretekármi. Po polovici desaťkilometrovej bežeckej porcie klesol na 11. miesto s odstupom 58 sekúnd a napokon skončil štrnásty, keď "nabral" ďalších 45 sekúnd. "

Seriál MS v triatlone - elite muži - Kapské Mesto (JAR)
1. Javier Gómez (Šp.) 1:44:52 h, 2. Jonathan Brownlee (V. Brit.) +19 s, 3. Dmitrij Poľanskij (Rus.) +43, 4. Mario Mola (Šp.) +52, 5. Richard Murray (JAR) +1:05, 6. Aaron Royle (Aus.) +1:13,... 14. Richard Varga (SR) +1:43 min