Ján XXIII. a Ján Pavol II. boli vyhlásení za svätých
Pápež František vyhlásil dnes za svätých svojich predchodcov Jána XXIII. a Jána Pavla II. - talianskeho pápeža, ktorý zvolal reformný druhý vatikánsky koncil, a prvého slovanského pápeža pochádzajúceho z Poľska.
Na námestí svätého Petra nechýbali ani slovenské zástavy.
Kanonizačný obrad sa konal v úvode slávnostnej omše na vatikánskom Námestí sv. Petra za účasti státisícov pútnikov z celého sveta, ktorí zaplnili Vatikán a okolité ulice a námestia Ríma, aby oslávili dvoch velikánov rímskokatolíckej cirkvi z 20. storočia.
František po trojitej žiadosti prefekta Kongregácie pre kauzy svätých, kardinála Angela Amata o vyhlásenie nových svätcov prečítal slávnostnú formulu v latinčine, ktorou potvrdil návrh, aby boli blahoslavení Ján XXIII. a Ján Pavol II. zaradení medzi svätých a aby ich ako takých uctievala celá cirkev. Na oltár následne priniesli ich relikvie.
Davy ľudí, medzi ktorými mali najväčšie zastúpenie rodáci Jána Pavla II. z Poľska, svätorečenie privítali i potleskom a mnohí pritom sledovali veľké portréty dvojice pápežov na priečelí Baziliky sv. Petra za Františkom, uviedla agentúra Reuters.
Ide o vôbec prvé svätorečenie súčasne dvoch pápežov. Historický význam udalosti zvýšila aj účasť Františkovho predchodcu, emeritného pápeža Benedikta XVI., ktorý pred rokom ako prvá hlava katolíckej cirkvi po šiestich storočiach odstúpil z funkcie. Dnešná slávnosť tak symbolicky spojila štyroch pápežov. Dvaja noví svätci sú pochovaní v hrobkách v Bazilike sv. Petra.
Potlesk predtým zaznel aj pri príchode Benedikta XVI. na námestie, kde ho srdečne privítal František. Emeritný pápež sedel počas omše po strane oltára spolu s približne 150 kardinálmi. Na bohoslužbe sa zúčastnilo aj 1000 biskupov a takmer 6000 kňazov, 700 z nich bolo pripravených na rozdávanie prijímania.
Prítomnosť Benedikta XVI. odráža snahu jeho nástupcu poukázať na nadväznosť medzi pápežmi napriek určitým rozdielom, ako aj na jednotu katolíckej cirkvi, ktorú chcel František preukázať rozhodnutím svätorečiť Jána XXIII. a Jána Pavla II. spoločne ako pápežov, ktorých majú v obľube konzervatívci i liberáli.
Talian Ján XXIII., ktorý viedol katolícku cirkev v rokoch 1958-63, bol známy ako "dobrý pápež" pre priateľskú, otvorenú povahu a neobvyklú spontánnosť na svojom poste. Presadzoval úlohu katolíckej cirkvi ako obhajcu mieru vo svete. Zomrel predtým, ako druhý vatikánsky koncil v roku 1965 ukončil svoju prácu, jeho iniciatíva však spustila program prispôsobenia cirkvi dnešnej dobe v istých oblastiach. Koncil, odsudzovaný tradicionalistami, okrem iného umožnil bohoslužby v miestnych jazykoch namiesto latinčiny či vyzval na väčší dialóg s ľuďmi iných vierovyznaní, najmä Židmi, uviedla agentúra AP.
Ján Pavol II., ktorý bol pápežom v rokoch 1978-2005 a ktorému sa všeobecne pripisuje podiel na ukončení komunistického režimu vo východnej Európe, pokračoval v reformách a jeho početné cesty po krajinách sveta či populárne Svetové dni mládeže inšpirovali novú generáciu katolíkov. Zastával však prísnu líniu v základných učeniach cirkvi, čo privítali konzervatívci po turbulentných 60. rokoch. Niektorí kritici ho vnímajú práve ako príliš nekompromisného konzervatívca, pričom sa objavili aj hlasy, že ho kanonizovali prirýchlo. Podľa skupín zastupujúcich obete sexuálneho zneužívania kňazmi tiež neurobil dosť na ukončenie škandálu, ktorý sa vynoril v závere jeho pontifikátu a dodnes zaťažuje cirkev.
Pri kanonizácii oboch pápežov došlo k úpravám obvykle striktných pravidiel. Benedikt XVI. v prípade Jána Pavla II. upustil od požiadavky, podľa ktorej sa proces posudzovania svätorečenia môže začať najskôr päť rokov po blahorečení, pokým František rozhodol, že na vyhlásenie Jána XXIII. za svätého stačí jeden zázrak, dodáva Reuters.
V Krakove sledovali svätorečenie pápeža Jána Pavla II. Poliaci i Slováci
Na svätorečení pápežov Jána XXIII. a Jána Pavla II. sa zúčastňujú aj Slováci
Námestie sv. Petra v Ríme a priľahlé ulice sú plné pútnikov. Medzi nimi sú aj tisíce Slovákov, ktorí sa zúčastňujú na slávnostnom obrade svätorečenia pápežov Jána XXIII. a Jána Pavla II. Do Ríma prišla aj rodina z obce Michal na Žitavou, ktorá do hlavného mesta Talianska vycestovala už vo štvrtok.
"Prišli sme hlavne celá rodina ďakovať za našich pápežov Jána XXIII. a Jána Pavla II., ktorý bol veľkým prínosom pre Slovensko," uviedol pre TASR otec rodiny Peter. Ako dodal, osoba poľského pápeža je pre nich symbolom spravodlivosti a dobra. "Veľmi si ich vážime a chceme ich uctievať ako svätých," doplnil Peter, ktorý sa s Jánom Pavlom II. stretol počas jeho návštev na Slovensku. "Bol som v 90. roku ako usporiadateľ vo Vajnoroch a potom v Košiciach na svätorečení košických mučeníkov. A tak isto v Petržalke, keď bol poslednýkrát. Vždy to bol pre mňa veľký zážitok," priblížil. Rodina vycestovala do Ríma už vo štvrtok večer a ubytovanie našli približne 60 kilometrov od mesta. Na Námestí sv. Petra stoja už od desiatej večer.
Pre Poliakov je tento deň významný. Potvrdil to študent z Poľska, Kristian. "Hlavný dôvod, prečo sme sem prišli, je svätorečenie jedného veľkého pápeža 20. storočia, veľmi dobre známeho Jána Pavla II. A taktiež pápeža Roncalliho, prvého pápeža veľmi dôležitej udalosti pre katolícku cirkev, druhého vatikánskeho koncilu," doplnil.
Na kanonizačnom obrade na Námestí sv. Petra v Ríme sa zúčastňuje aj prezident SR Ivan Gašparovič. Na slávnosti je prítomných približne 150 oficiálnych delegácií.
Ján XXIII., vlastným menom Angelo Giuseppe Roncalli, bol zvolený za 261. pápeža 28. októbra 1958. Pápež Ján Pavol II. ho blahorečil 3. septembra 2000. Jána Pavla II., Karola Wojtylu, zvolil zbor kardinálov v konkláve 16. októbra 1978. Za blahoslaveného ho vyhlásil jeho nástupca Benedikt XVI. 1. mája 2011. Ján Pavol II. navštívil Slovensko počas svojho pontifikátu trikrát, a to v rokoch 1990, 1995 a 2003.