Gilbert vyhral tretíkrát klasiku Amstel Gold Race

SITA, TA3
20.4.2014 18:27

Belgičan Philippe Gilbert sa v čase 6:25:57 h stal víťazom najslávnejšej holandskej cyklistickej klasiky Amstel Gold Race.

Tridsaťjedenročný jazdec tímu BMC Racing Gilbert sa teší z tretieho triumfu na Amstel Gold Race po rokoch 2010 a 2011. Prvýkrát však prešiel cieľovou čiarou v drese spomenutého švajčiarsko-amerického zoskupenia a potvrdil, že mu trať v okolí kopca Cauberg veľmi sedí. Na rovnakom mieste totiž získal v roku 2012 titul majstra sveta. V historickej bilancii pretekov, ktoré sa tento rok konali 49. raz, je Belgičan už druhý najúspešnejší, viac triumfov má len Holanďan Jan Raas (5).

Slovenskú cyklistiku zastupoval na tomto ďalšom podujatí WorldTour Peter Velits, ktorý pomáhal Gilbertovi na jeho ceste za úspechom a sám napokon skončil na 78. priečke s odstupom presne 10 minút. Peter Sagan tentoraz neštartoval na pretekoch, na ktorých bol pred dvoma rokmi tretí.

V úvode ušla 10-členná skupina, v ktorej boli aj Christophe Riblon z Ag2R a Preben van Hecke z Topsportu. Práve táto dvojica bola potom dlhé kilometre osamelo v úniku a jej snaženie sa skončilo necelých desať kilometrov pred cieľom. Rozhodoval tretí prejazd Caubergu, z ktorého bolo do cieľa asi 900 m. Podobne ako na majstrovstvách sveta 2012 nastúpil Gilbert pred vrcholom stúpania a súperi nestačili zareagovať.

"Počas celých pretekov sme sa snažili kontrolovať s tímom čelo pelotónu. Pred posledným stúpaním na Cauberg som mal dobrú pozíciu, pomohli mi tímoví kolegovia," povedal v prvej televíznej reakcii Philippe Gilbert.

Výsledky - Amstel Gold Race 2014 (Maastricht - Valkenburg, 251,4 km):
1. Philippe Gilbert (Belg.) BMC Racing 6:25:57 h, 2. Jelle Vanendert (Belg.) Lotto Belisol +5 s, 3. Simon Gerrans (Aus.) Orica GreenEdge, 4. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar, 5. Michal Kwiatkowski (Poľ.) Omega Pharma - QuickStep - všetci +6, 6. Simon Geschke (Nem.) Giant-Shimano +10,... 78. Peter Velits (SR) BMC Racing +10:00

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok