V SIS odmietajú strašenie o prenikaní do internetbankingu či e-mailov
Informácie o prenikaní tajnej služby do internetbankingu, e-mailov či dokonca účtov sú nezmyselné, tvrdí Slovenská informačná služba (SIS). Denník Sme dnes napísal, že SIS by rada videla do zašifrovanej komunikácie s bankami, cez e-mail či na sociálnych sieťach.
Má s tým počítať návrh zákona o spravodajských službách, ktorý má denník k dispozícii. SIS podľa Sme navrhuje, aby výrobca či distribútor „výrobku, ktorý umožňuje utajovanie prenosu alebo uchovávanie informácií alebo iných údajov vrátane kódovania, šifrovania a kompresie“ bol povinný poskytnúť polícii a tajnej službe zrozumiteľný návod, aby mohla údaje odšifrovať. Keby podnikatelia návod odmietli poskytnúť, nemá im hroziť finančný postih, len nesmú zariadenia u nás predávať. Pokuta 166-tisíc by hrozila používateľom, ktorí počas trojmesačnej prechodnej lehoty nenahlásia, že už šifrovací nástroj majú. Podľa hovorcu SIS Branislava Zvaru pri tomto vychádzali z nariadenia vlády z roku
"Ustanovenie nového návrhu zákona o spravodajských službách, týkajúce sa monitorovania výrobkov umožňujúcich utajovanie informácii a dát, bolo do návrhu zákona zapracované vo výrazne oklieštenej podobe z nariadenia vlády SR č.443/2001 Z.z. z roku 2001. Musíme priznať, že pracovná skupina zložená so zástupcov SIS, Ministerstva vnútra SR a Ministerstva obrany SR nebola zapracovaniu uvedeného ustanovenia príliš naklonená, ale vychádzala pri tom výlučne z nariadenia vlády SR z roku 2001, pričom kompromisom bolo jeho sprísnenie," povedal Zvara. Hovorca tajne služby však upozorňuje, že na rozdiel od tejto dosiaľ stále platnej úpravy nový návrh zákona výrazne okliešťuje oprávnenie štátu získať od výrobcov či dovozcov informácie o zariadeniach slúžiacich na utajený prenos dát alebo informácií a vôbec od nich nepožaduje ani poskytnutie samotného funkčného zariadenia. "Z pohľadu SIS si vieme predstaviť, že by takéto ustanovenie zákon neobsahoval a vítame širokú diskusiu a podnetné návrhy k pracovnému zneniu novej spravodajskej legislatívy," ukončil.