Benfica, Juventus, Sevilla a Valencia postúpili do semifinále EL UEFA

10.4.2014 23:32

Benfica Lisabon, Juventus Turín, FC Sevilla a FC Valencia sú v elitnom kvartete Európskej ligy UEFA 2013/2014. Rozhodli o tom štvrtkové odvety štvrťfinále, žreb dvojíc semifinále je na programe v piatok.

Juventus Turín naďalej sníva sen o domácom finále európskeho pohára číslo dva. "Stará dáma" zdolala Olympique Lyon 2:1 a ak uspeje aj v semifinále, 14. mája sa na svojom štadióne pobije už o jej štvrtú trofej v tejto súťaži. "Zebry" vyhrali predchodcu EL, ktorým bol Pohár UEFA, v rokoch 1977, 1990 a 1993. Skóre štvrtkovej odvety otvoril už v 4. minúte veterán Andrea Pirlo. Hostia ešte stihli odpovedať zásluhou Jimmyho Brianda, ale postupovú poistku pridal v 68. minúte Claudio Marchisio.

V Andalúzii FC Sevilla privítala FC Porto, ktoré malo výhodu jednogólového náskoku z prvého duelu. Domáci ale nenechali nič na náhodu a o postupe do semifinále rozhodli už po polhodine hry. Skóre otvoril z pokutového kopu Ivan Rakitič, v rozpätí od 26. do 29. minúty pridali ďalšie dva presné zásahy Vitolo a Carlos Bacca. Hoci hrali domáci od 54. minúty bez vylúčeného Cokeho, zásluhou Kevina Gameira sa dokázali strelecky presadiť aj po štvrtý raz a neublížil im ani inkasovaný gól v závere.

Neúspešný finalista z rokov 1983 a 2013 Benfica Lisabon potvrdil v súboji s AZ Alkmaar úlohu favorita. Po víťazstve 1:0 v Holandsku triumfovali v odvete domáci s prehľadom 2:0 a jasne postúpili.
FC Valencia dokázala v domácej odvete zmazať trojgólové manko proti FC Bazilej a po výsledku 3:0 v riadnom čase nasledovalo predĺženie.

FC Valencia dokázala v domácej odvete zmazať trojgólové manko proti FC Bazilej a po výsledku 3:0 v riadnom čase nasledovalo predĺženie. V nadstavenom čase prišli hostia o vylúčených Marcela Diaza a Gastona Saura, dôležitými zákrokmi ich však v hre držal brankár Yann Sommer. Hrdinom sa napokon stal Paco Alcacer. Domáci útočnik zavŕšil hetrik, keď k dvom gólom v riadnom hracom čase pridal aj víťaznú trefu v 113. minúte. Klincom do rakvy pre Švajčiarov bol presný zásah Juana Bernata o päť minút neskôr.

Odvetné zápasy štvrťfinále EL 2013/2014:
Benfica Lisabon - AZ Alkmaar 2:0 (1:0)
Góly: 39. a 71. Rodrigo
/prvý zápas 1:0, postúpila Benfica/

Juventus Turín - Olympique Lyon 2:1 (1:1)
Góly: 4. Pirlo, 68. Marchisio - 18. Briand
/prvý zápas 1:0, postúpil Juventus/

FC Sevilla - FC Porto 4:1 (3:0)
Góly: 5. Rakitič (z 11 m), 26. Vitolo, 29. Bacca, 79. Gameiro - 90. Quaresma, ČK: 54. Coke (Sevilla)
/prvý zápas 0:1, postúpila Sevilla/

FC Valencia - FC Bazilej 5:0 (2:0)
Góly: 38., 70. a 113. Alcacer, 42. Vargas, 118. Bernat, ČK: 100. Diaz, 105. Sauro (obaja Bazilej)
/prvý zápas 0:3, postúpila Valencia/