Pátranie po malajzijskom Boeingu bude najdrahšie v dejinách letectva

8.4.2014 07:38

Po zmiznutom malajziskom lietadle bude pátrať hlboko-morská ponorka. Jej úlohou bude zistiť pôvod signálov, ktoré za posledné dni zachytili pátracie lode. Naposledy zachytila austrálska loď ďalší signál podobný tomu, ktorý by mal vychádzať z čiernych skriniek havarovaného stroja.

Pátranie po malajzijskom Boeingu bude najdrahšie v dejinách letectva
Foto: SITA

Pátranie po nezvestnom malajzijskom dopravnom lietadle bude stáť stovky miliónov dolárov, čím sa stane najdrahšou pátracou akciou svojho druhu v dejinách letectva. Do hľadania pozostatkov letu číslo MH370 je momentálne zapojených 26 krajín sveta, ktoré poskytujú svoje lietadlá, lode, ponorky a družice, informovala dnes agentúra Reuters.

Po mesiaci pátrania dosiahli náklady na vyslanie vojenských plavidiel a lietadiel do Indického oceánu a Juhočínskeho mora najmenej 44 miliónov dolárov. Čiastka sa už teraz rovná sume vynaloženej počas dvojročného pátrania po lietadle spoločnosti Air France, ktoré sa v roku 2009 zrútilo do Atlantického oceánu. Experti tvrdia, že reálne náklady boli vtedy troj- až štvornásobné.

Z uvedených faktov vyplýva, že celkový účet za pátranie po malajzijskom Boeingu 777-200ER pravdepodobne porastie do stoviek miliónov dolárov. Súčasné náklady totiž nezahŕňajú všetky čiastky, ktoré do aktivity investujú rezorty obrany jednotlivých krajín, ani početné ďalšie výdavky na civilné lietadlá, ubytovanie stoviek členov posádok a analýzy bezpečnostných úradov.

Približne polovicu všetkých nákladov doteraz zabezpečila Austrália. Len náklady na dennú prevádzku jej zásobovacej lode HMAS Success (OR 304) dosahujú 511.000 dolárov, uviedli Austrálske ozbrojené sily (ADF). "Pátranie po lietadle stojí ADF najmenej 741.000 dolárov denne, reálne však omnoho viac," napísal armádny magazín Asia-Pacific Defence Reporter.

ponorka Bluefin (SITA).jpg Foto:

Po lietadle bude na morskom dne pátrať robot

Austrálske úrady v pondelok potvrdili prípravy na vyslanie robotickej ponorky, ktorej úlohou bude preskúmať morské dno v oblasti, kde sa s najväčšou pravdepodobnosťou zrútil boeing malajzijskej spoločnosti. Austrália tak reaguje na víkendové zachytenie zvukov zodpovedajúcich signálu vysielanému záznamníkmi z havarovaného lietadla.

Koordinátor pátracej akcie Angus Houston potvrdil, že batérie čiernych skriniek už zrejme prestali vysielať signál, respektíve čoskoro prestanú. Austrálska loď totiž podľa jeho slov už ďalšie vysielanie nezachytila. Houston zároveň označil šance na objavenie trosiek stroja na hladine oceánu za mizivé z dôvodu silných prúdov a cyklónu, ktorý sa oblasťou minulý týždeň prehnal.

Preto sa zamerajú na morské dno v hĺbke 4,5 kilometra, ktoré prehľadajú prostredníctvom ponorky Bluefin-21 so sonarom. V utorok sa do ďalšieho pátrania zapojí 14 lietadiel a rovnaký počet lodí, ktoré sa budú môcť spoľahnúť na aktuálne dobré počasie v oblasti.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok