Lacko nadviazal na Gombosa, SR - Rakúsko po piatku 2:0

TASR TA3
4.4.2014 17:06

Slovenskí tenisti vyhrávajú po úvodnom dni stretnutia 2. kola 1. skupiny euro-africkej zóny Davisovho pohára v bratislavskom NTC nad Rakúskom 2:0. Zverenci kapitána Miloslava Mečířa sú tak iba krok od postupu do septembrovej baráže o svetovú skupinu.

O druhý bod pre slovenské farby sa postaral Lukáš Lacko, ktorý v druhom singli zdolal rakúsku dvojku Andreasa Haidera-Maurera za 2:58 h po päťsetovej dráme 7:6 (3), 4:6, 4:6, 6:2 a 6:3.

V úvodnom singli si daviscupový debutant Norbert Gombos poradil s rakúskou jednotkou Dominicom Thiemom za 2:27 h v štyroch setoch 6:4, 3:6, 6:3 a 6:4. Slováci môžu spečatiť triumf už v sobotňajšej štvorhre, v ktorej by o 14.00 mali nastúpiť Lacko s Michalom Mertiňákom proti páru Alexander Peya, Gerald Melzer. Slováci v posledných piatich rokoćh bojovali vždy o záchranu v "druhej lige", v baráži o elitnú šestnástku sa naposledy predstavili v roku 2008, keď v NTC podľahli Srbsku na čele s Novakom Djokovičom.

Lackovi vyšiel úvod zápasu s Haiderom-Maurerom, keď v piatom geme prelomil podanie súpera a potvrdení brejku sa ujal vedenia 4:2. Rakúšan si síce v ďalších minútach vynútil tajbrejk, no v ňom ťahal za kratší koniec. V druhom dejstve mal Lacko za stavu 3:2 dva brejkbaly, nevyužil ich však, čo bol dôležitý moment zápasu. Haider-Maurer získal následne tri gemy v rade a druhý set sa stal jeho korisťou.

Rakúsky antukár bol na koni, hneď na začiatku tretieho dejstva opäť zobral Lackovi podanie a potom mu stačilo držať si vlastný servis. Vo štvrtom sete Lacko zlepšil podanie i returny, po brejku vo štvrtom geme odskočil súperovi na 4:1 a vynútil si piate dejstvo. V ňom si zverenec trénera Ladislava Simona po brejku v šiestom geme vybudoval náskok 5:2 a zápas už dotiahol do úspešného konca. Za stavu 5:3 premenil hneď prvý mečbal.